Oficjalnie: rekordowa waloryzacja świadczeń 2023. O ile procent wzrosną? Te osoby zyskają najmniej

Waloryzacja świadczeń 2023. O ile procent wzrosną? Już dziś wiadomo, że będzie najwyższa od ponad 20 lat. Nowelizacja ustawy została podpisana już przez prezydenta Andrzeja Dudę. Co dokładnie oznacza to dla emerytów i rencistów? Poznaj najważniejsze ustalenia, aby wiedzieć, ile wyniesie wskaźnik waloryzacji emerytur 2023.

Waloryzacja świadczeń ma miejsce każdego roku w marcu. Jej celem jest dostosowanie wysokości wypłacanych kwot do zmieniających się cen towarów i usług, co ma oczywiście na celu zagwarantowanie seniorom podstawowej stabilności finansowej. Brane tu pod uwagę jest również przeciętne wynagrodzenie w roku poprzedzającym waloryzację. Jakie zatem zmiany dokładnie czekają nas od marca 2023? Jakie świadczenia zostaną objęte tymi zmianami?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Chcesz być na bieżąco z rządowymi ustaleniami? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Wskaźnik waloryzacji świadczeń 2023. Czym jest i jakie są prognozy waloryzacji 2023?

Aby obliczyć wskaźnik waloryzacji emerytur, należy uwzględnić dwa inne wskaźniki dotyczące danych z roku poprzedniego: inflację emerycką oraz wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Pierwszy element oznacza średnioroczny koszt utrzymania gospodarstw domowych emerytów i rencistów. W przypadku drugiego elementu uwzględniane jest co najmniej 20 proc. tej wartości. Ze względu na wysoką inflację w 2022 roku, prognoza waloryzacji świadczeń 2023 przewiduje wskaźnik o wartości 13,8 proc. Jest to najwyższy wskaźnik od 1999. Co więcej, może on jeszcze wzrosnąć.

Waloryzacja emerytur 2023 ile procent. Nadchodzą duże zmiany

W przypadku waloryzacji świadczeń można wyróżnić jej dwa rodzaje: waloryzację procentową i kwotową. Waloryzacja procentowa wykorzystuje wskaźnik waloryzacji i dotyczy osób, które pobierają świadczenia wyższe niż 1850 zł brutto. Waloryzacja kwotowa natomiast to podwyższenie świadczeń o ustaloną kwotę, która zawsze wynosi tyle samo. W 2023 wyniesie ona 250 zł brutto, czyli 227,50 zł netto. Jednocześnie jest to minimalna kwota, o jaką świadczenia zostaną podniesione.

Waloryzacja emerytur 2023. Jakich świadczeń będzie dotyczyć wskaźnik waloryzacji?

Waloryzacja emerytur co roku obejmuje szereg świadczeń:

  • emerytury i renty zasadnicze
  • 13. i 14. emerytury, renty socjalne
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne
  • dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane wraz z rentą lub emeryturą bądź samoistnie
  • okresowe emerytury kapitałowe
  • emerytury pomostowe
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne

Waloryzacja świadczeń 2023 obejmie również rolników oraz mundurowych.

Więcej o: