Oficjalnie: rekordowa waloryzacja świadczeń 2023. O ile procent wzrosną? Te osoby zyskają najmniej

Waloryzacja świadczeń 2023. O ile procent wzrosną? Już dziś wiadomo, że będzie najwyższa od ponad 20 lat. Nowelizacja ustawy została podpisana już przez prezydenta Andrzeja Dudę. Co dokładnie oznacza to dla emerytów i rencistów? Poznaj najważniejsze ustalenia, aby wiedzieć, ile wyniesie wskaźnik waloryzacji emerytur 2023.

Waloryzacja świadczeń ma miejsce każdego roku w marcu. Jej celem jest dostosowanie wysokości wypłacanych kwot do zmieniających się cen towarów i usług, co ma oczywiście na celu zagwarantowanie seniorom podstawowej stabilności finansowej. Brane tu pod uwagę jest również przeciętne wynagrodzenie w roku poprzedzającym waloryzację. Jakie zatem zmiany dokładnie czekają nas od marca 2023? Jakie świadczenia zostaną objęte tymi zmianami?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Chcesz być na bieżąco z rządowymi ustaleniami? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Wskaźnik waloryzacji świadczeń 2023. Czym jest i jakie są prognozy waloryzacji 2023?

Aby obliczyć wskaźnik waloryzacji emerytur, należy uwzględnić dwa inne wskaźniki dotyczące danych z roku poprzedniego: inflację emerycką oraz wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Pierwszy element oznacza średnioroczny koszt utrzymania gospodarstw domowych emerytów i rencistów. W przypadku drugiego elementu uwzględniane jest co najmniej 20 proc. tej wartości. Ze względu na wysoką inflację w 2022 roku, prognoza waloryzacji świadczeń 2023 przewiduje wskaźnik o wartości 13,8 proc. Jest to najwyższy wskaźnik od 1999. Co więcej, może on jeszcze wzrosnąć.

Pieniądze Będą podwyżki emerytur 2023? Według prognoz wyniosą nawet 300 zł

Waloryzacja emerytur 2023 ile procent. Nadchodzą duże zmiany

W przypadku waloryzacji świadczeń można wyróżnić jej dwa rodzaje: waloryzację procentową i kwotową. Waloryzacja procentowa wykorzystuje wskaźnik waloryzacji i dotyczy osób, które pobierają świadczenia wyższe niż 1850 zł brutto. Waloryzacja kwotowa natomiast to podwyższenie świadczeń o ustaloną kwotę, która zawsze wynosi tyle samo. W 2023 wyniesie ona 250 zł brutto, czyli 227,50 zł netto. Jednocześnie jest to minimalna kwota, o jaką świadczenia zostaną podniesione.

Rafał Bochenek Czy będzie 15 emerytura 2023? Rzecznik PiS rozwiewa wątpliwości

Waloryzacja emerytur 2023. Jakich świadczeń będzie dotyczyć wskaźnik waloryzacji?

Waloryzacja emerytur co roku obejmuje szereg świadczeń:

  • emerytury i renty zasadnicze
  • 13. i 14. emerytury, renty socjalne
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne
  • dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane wraz z rentą lub emeryturą bądź samoistnie
  • okresowe emerytury kapitałowe
  • emerytury pomostowe
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne

Waloryzacja świadczeń 2023 obejmie również rolników oraz mundurowych.

Więcej o: