W jakiej temperaturze prać pościel? To kluczowe dla zdrowia! Większość osób robi to źle

Jakich błędów nie popełniać podczas prania pościeli? Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać przed włożeniem pościeli do pralki oraz w jakiej temperaturze prać ją w zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana. Stosuj się do tych zaleceń, a będzie służyć ci przez wiele lat.

Pościel powinniśmy prać raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. W niektórych sytuacjach należy to robić nawet częściej np. kiedy jesteśmy chorzy, śpią z nami zwierzęta lub intensywnie pocimy się w nocy. Wówczas pościel należy prać co kilka dni lub nawet codziennie. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak prać pościel? O tym musisz pamiętać, zanim wstawisz pranie

Pamiętaj, że pościel nie należy prać z innymi rzeczami np. odzieżą czy ręcznikami. Trzeba także pamiętać, aby nie prać ze sobą różnych tkanin ani kolorów. Każde z nich powinno być prane oddzielnie, a temperatura musi być dostosowana w taki sposób, aby nie zniszczyć materiału. Inną temperaturę będziemy ustawiać, piorąc pościel z jedwabiu, a inną tą wykonaną z bawełny. Nie należy także dawać do prania za dużo detergentu, wówczas nie wypierzemy dokładnie pościeli. Warto także przed wrzuceniem pościeli do pralki przewlec ją na lewą stronę i zapiąć guziki oraz zamki, dzięki temu pranie się nie poplącze. 

W jakiej temperaturze prać pościel? Wszystko zależy od rodzaju tkaniny 

Podczas prania pościeli powinniśmy kierować się przede wszystkim instrukcją znajdująca się na metce. Co, jeśli jednak jej nie mamy? Poniżej znajdziesz listę materiałów oraz temperaturę odpowiednią do prania każdej z nich. 

  • Pościel z bawełniany - 60 - 90 stopni,
  • Pościel lniana - 60 - 90 stopni (nie można stosować wybielacza, warto sięgnąć po delikatny detergent),
  • Pościel satynowa - 40 - 60 stopni (pamiętaj, aby nie używać do prania wybielacza) ,
  • Pościel z kory - 40 - 60 stopni, 
  • Pościel flanelowa - 40 stopni (najlepiej prać ją przy użyciu delikatnego detergentu)  
  • Pościel jedwabna - 30 stopni. 
Więcej o: