Jak przestawić okna na tryb zimowy? Ten banalny trik sprawi, że pieniądze zostaną w portfelu

Jak przestawić okna na tryb zimowy? Wiele osób nie wie, że można regulować szczelność okna, co więcej, bez problemu zrobisz to samodzielnie. Wyjaśniamy, jak ustawić w oknach tryb zimowy, letni i jak uszczelnić okna na zimę. Dzięki temu nie tylko w twoim domu lub mieszkaniu będzie cieplej, ale też zaoszczędzisz na ogrzewaniu.

W oknach mamy możliwość regulowania ich szczelności. W ciepłych miesiącach możemy korzystać z trybu letniego, natomiast kiedy temperatura za oknem zaczyna spadać, warto przestawić go na tryb zmowy. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Czy wszystkie okna mają tryb zimowy? Jak sprawdzić, który tryb mamy ustawiony?

W nowoczesnych oknach typu PCV znajduje się mechanizm, który umożliwia zmianę trybu ich szczelności. Jak sprawdzić, jaka opcja jest aktualnie ustawiona? Wystarczy, że znajdziesz śrubę znajdującą się w skrzydle okna i sprawdzisz, jakie jest jej ustawienie względem uszczelki. Jeśli jest ustawiona grubszą stroną, to znaczy, że jest to tryb zimowy, z kolei węższa oznacza tryb letni.

Dlaczego warto przestawić okna na tryb zimowy? Nie chodzi tylko o oszczędności

Tryb letni zapewnia cyrkulację powietrze, jednak w okresie zimowym wielu z nas zależy na utrzymaniu ciepła w mieszkaniu. Dzięki szczelnie zamkniętym oknom na zewnątrz nie będzie się przedostawać nagrzane powietrze, a my zapłacimy niższe rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo utrzymamy w pomieszczeniach prawidłową wilgotność i zminimalizujemy ryzyko powstania groźnych dla naszego zdrowia grzybów oraz pleśni.  

Jak ustawić tryb zimowy w okna? Instrukcja krop po kroku 

Do zmiany trybu na zimowy będziemy potrzebować klucz imbusowy, klucz torx, śrubokręt płaski, krzyżowy lub klucz płaski, oczkowy. Aby dowiedzieć się, którego z tych narzędzi potrzebujesz, musisz obejrzeć okucia dookoła okna. Najpierw namierz metalową śrubę, znajdującą się w skrzydle okna, a następnie przekręć ją o 90 stopni w prawą stronę. 

Więcej o: