Koniec pieców gazowych jest bliski. Czym będziemy teraz grzać swoje domy? Sprawdzamy

Unia ma w planach zakaz nie tylko kotłów węglowych i olejowych, ale też gazowych. Komisja Europejska chce ograniczenia emisji dwutlenku węgla ze źródeł zainstalowanych w budynkach, te wytyczne również zaliczają wycofanie kotłów gazowych. Padły przybliżone terminy zakazu montażu.

Komisja Europejska pracuje nad rozwiązaniami, które mają wprowadzić zakaz montowania w nowych budynkach oprócz pieców węglowych i olejowych, również tych gazowych. Wstępne plany mówią, że montaż kotłów gazowych ma zostać zakazany od 2027 r. w nowych budynkach, a od 2030 - w modernizowanych. Piece, które zostały zainstalowane wcześniej, będą mogły dalej funkcjonować.

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

 Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Europa chce się uniezależnić od rosyjskiego gazu. Skutki wojny na Ukrainie

Europa zmieniła nastawienie do gazu po wybuchu wojny na Ukrainie. Państwa chcą jak najszybciej odejść od rosyjskiego gazu. Unia zakłada, że kraje, które planowały zrezygnować z węgla, mogą w obecnej sytuacji dłużej pozostać przy nim, a następnie szybko przerzucić się na odnawialne źródła energii. Stworzono Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, który zapewnia dodatkowe finansowanie unijne.

Czym będziemy grzać domy? Alternatywa dla gazu

Najważniejszym punktem w odejściu od gazu ma być inwestycja w pompy ciepła. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła szacuje, że liczba nowych pomp w Polsce ma wynosić prawie 200 tysięcy, natomiast w 2027 będzie to aż 300 tysięcy. Kraje, takie jak Niemcy, Holandia, Norwegia, Belgia, Francja, Wielka Brytania już wprowadzają zakazy wykorzystywania kotłów gazowych i olejowych w nowych i modernizowanych budynkach. Większość europejskich producentów planuje zakończenie produkcji kotłów gazowych w perspektywie najbliższych kilku.

Po zakazaniu gazu co zostanie? Energia słoneczna

Komisja Europejska w ramach planu REPower EU zaproponowała już też, wprowadzenie obowiązku montażu paneli fotowoltaicznych. Od 2026 obowiązkowa ma być instalacja fotowoltaiki na nowych obiektach publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej przekraczającej 250 m2. W 2027 roku ten obowiązek ma również objąć wcześniej istniejące budynki komercyjne i publiczne o powierzchni użytkowej 250 m2. Natomiast w roku 2029 obowiązkowy montaż fotowoltaiki ma objąć wszystkie nowe domy prywatne.

Więcej o: