500 plus dla seniora 2023. Ci emeryci nie dostaną ani grosza. Rząd ustalił progi dochodowe

Rząd ustalił progi dochodowe, od których przysługuje 500 plus dla seniora. Kto może korzystać z takiej formy wsparcia? Sprawdź, czy przysługuje ci to świadczenie oraz jakie warunki musisz spełnić, aby je otrzymać. Co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie?

500 plus dla seniora jest świadczeniem dożywotnim przyznawanym w wysokości 500 złotych. Dodatek może zostać pomniejszony według zasady "złotówka za złotówkę", jeśli kwota emerytury lub renty razem z dodatkiem przekroczy próg dochodowy. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Komu przysługuje 500 plus dla seniora? Jakie warunki należy spełnić? 

Od marca przyszłego roku próg dochodowy uprawniający do otrzymania świadczenia zostanie zmieniony. Obecnie wynosi on 1896,13 zł, a od 1 marca 2023 wzrośnie do 2157,80 zł miesięcznie. Dodatkowe świadczenie przysługuje osobie, która ukończyła 18. rok życia i jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. A niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o:

  • niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji

Dodatkowo osoba ta nie jest uprawniona do emerytury ani renty i nie ma ustalonego prawa do innego świadczenia. Wyjątek stanowią osoby, które mają prawo do świadczeń np. emerytury, jednak ich łączna kwota nie przekracza 1896,13 zł brutto. 

Co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie? Gdzie można składać wniosek?

Osoba starająca się o 500 plus dla seniora musi złożyć wniosek, może to zrobić w każdej placówce ZUS lub poprzez Profil Zaufany. Druk wniosku znajdziesz TUTAJ. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo wydane przed 1 września 1997 roku przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów. Ważne jest, aby w wydanym orzeczeniu nie upłyną okres, na jaki orzeczono inwalidztwo.

Więcej o: