Dokarmianie ptaków powinniśmy rozpocząć nie wcześniej niż przed pojawieniem się pierwszego śniegu. To właśnie po pierwszych opadach śniegu samodzielne zdobywanie pożywienia staje się dla ptaków utrudnione.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Zazwyczaj widzimy karmniki wykonane z drewna, jednak ich przygotowanie wymaga użycia specjalnych narzędzi, które nie każdy ma w domu. Na szczęście karmnik możesz zrobić także z innych materiałów np. z plastikowej butelki po wodzie. Do przygotowania takiego karmnika będziesz potrzebować:
Na początku wytnij w butelce otwór, przez który ptaki będą mogły czerpać pożywienie. Narysuj na butelce flamastrem, prostokąt o wymiarach 4 cm (poziomo) na 8 cm (pionowo), a następnie wytnij go. Kolejnym krokiem będzie obwiązanie sznurkiem całej butelki z pominięciem wyciętego otworu. Dzięki temu zakryjesz plastikową butelkę, a karmnik będzie pięknie wyglądać na balkonie, w ogrodzie czy na tarasie. Krawędzie przy "drzwiach" do karminu obklei sznurkiem, plastik mógłby pokaleczyć ptaki. Na koniec przywiąż karmnik do drzewa, haczyka lub przymocuj do parapetu i wsyp do niego karmę dla ptaków.
Co powinno się znaleźć w naszym karmniku? Najczęstszymi gośćmi ptasiej stołówki są wróble, sikory, dzięcioły i kosy, które można karmić płatkami owsianymi, ziarnami słonecznika, nasionami prosa, pszenicy, owsa, łuskanymi orzechami, a także niewielkimi rodzynkami i aronią. Nie dawaj ptakom produktów z solą. np. boczku, czy solonego słonecznika. Ptaki przyzwyczajają się do miejsc dokarmiania, dlatego musisz pamiętać o regularnym dosypywaniu pożywienia oraz sprzątaniu karmnika.