Dodatek energetyczny 2022. Ci, którzy popełnili ten błąd mogą stracić nawet 1500 złotych

Dodatek energetyczny na prąd to świadczenie rządowe, z którego będą mogły skorzystać tysiące polskich gospodarstw domowych. Wniosek o dodatek elektryczny można jeszcze składać, ale do kiedy? Nie wszyscy mogą się starać o dodatek energetyczny, zwłaszcza jeśli ominęli jeden termin.

Dodatek energetyczny na prąd może pomóc wielu gospodarstwom korzystającym z ogrzewania energią elektryczną. Dzięki świadczeniu można zyskać dodatkowe 1000 zł lub 1500 zł na ten cel. Nie każdemu jednak taka forma dofinansowania przysługuje. Jakie warunki należy spełniać? Do kiedy można składać wnioski na dodatek elektryczny i jak to zrobić? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami, aby podjąć działania w odpowiednim terminie.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Dla kogo jest dodatek energetyczny 2022? Sprawdź, czy się kwalifikujesz

Dodatkowe świadczenie na prąd przeznaczone jest dla gospodarstw, gdzie głównym źródłem ciepła jest prąd. Bardzo istotne jest tutaj również złożenie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB. Czynność tę należało wykonać do 11 sierpnia 2022. Osoby, które tego nie zrobiły, niestety nie będą mogły starać się o dodatek energetyczny. Wysokość dofinansowania będzie zależeć natomiast od ilości energii zużywanej przez dane gospodarstwo. 1000 zł otrzymają osoby, gdzie zużywane jest do 5 MWh rocznie, a 1500 zł, jeśli wartość ta jest wyższa.

PieniądzeWaloryzacja świadczeń 2023. O ile? Rekordowy wskaźnik waloryzacji

Dodatek energetyczny na prąd. Nie każde gospodarstwo skorzysta ze świadczenia

Dopłata do prądu nie przysługuje osobom, które:

  • posiadają mikroinstalacje PV i ogrzewanie elektryczne,
  • posiadają pompy ciepła oraz mikroinstalacje FV,
  • są objęte pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego lub na inne źródła ciepła,
  • zakupiły paliwo stałe po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Bankomat Millenium BankPłatność tylko kartą? Już niedługo to możliwe. Podpisano nowelizację

Wniosek o dodatek elektryczny. Jak uzyskać dopłatę na prąd? 

Wniosek o dodatek energetyczny należy złożyć w gminach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Przyjmowanie wniosków zaczęło się 1 grudnia 2022 i potrwa do 1 lutego 2023. Samo świadczenie z kolei będzie wypłacane do 31 marca 2023. Wzór wniosku można pobrać ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Więcej o: