Ludzka stopa stanęła na Księżycu 50 lat temu. Niewiarygodne, jak od tego czasu zmieniła się Ziemia!

Ostatnia dotąd misja kosmiczna, której celem było wylądowanie na Księżycu wyruszyła 50 lat temu. Załoga Apollo 17 podczas lotu wykonała jedno z najsłynniejszych zdjęć naszej planety, zwane Blue Marble czyli "błękitna marmurka". Ciekawi was jak zmieniła się Ziemia przez te wszystkie lata?

1972 roku dnia 7 grudnia załoga Apollo 17 wykonała zdjęcie naszej planety z odległości 29 tysięcy kilometrów. Przedstawia ono tarczę Ziemi w pełni oświetloną, w całej swojej okazałości. W centralnym punkcie widać otoczoną oceanami Afrykę, która pokryta jest strzępami chmur. Nazwa zdjęcia wzięła się od tego, że te wzory kojarzyły się astronautom z marmurem.

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co się dzieje w kosmosie? Historia zdjęcia Ziemi

Załoga Apollo 17 - Eugene A. Cernan, Ronald E. Evans i Harrison H. "Jack" Schmitt — wystartowała w grudniu 1972 roku w ostatniej dotychczas księżycowej misji NASA. 11 grudnia 1972 roku wylądowali na naszym naturalnym satelicie i od tego czasu, stopa ludzka nie stanęła na Księżycu. Zdjęcie wykonane było na kliszy aparatem firmy Hasselblad, bo tylko ona była w stanie dostarczyć sprzęt, który działałby przy dużych różnicach temperatur i występującym zapyleniu powierzchni. Astronauci byli w stanie zobaczyć zdjęcie dopiero po wywołaniu ze względu na ówczesne warunki. Okazało się wówczas, że zdjęcie zostało zrobione do góry nogami.

 

Lot na Księżyc. Jak zmieniła się Ziemia

Z okazji 50. rocznicy powstania tego zdjęcia, Living Earth Orchestra (grupa naukowców, która zajmuje się edukacją klimatyczną i nowymi sposobami odkrywania świata przy pomocy zdjęć satelitarnych) współpracując z NASA i Planetary Visions przygotowali pętlę czasową, pokazującą jak przez te wszystkie lata zmieniła się Ziemia

 

Ostatni lot na księżyc. Dlaczego zaprzestano misji?

Na to pytanie istnieje bardzo prosta i krótka odpowiedź: pieniądze. Koszt wysłania człowieka na Księżyc był niewyobrażalnie wysoki. Cały program Apollo, realizowany w latach 1961-1972, pochłonął ponad 25,8 miliarda dolarów, co na dziś jest równowartością 216 miliardów dolarów, czyli niecały bilion złotych. Budżet NASA w roku 2022 wynosił lekko ponad 27 miliardów. Ostatnim gwoździem do trumny programu kosmicznego był globalny kryzys, który rósł od początku lat 70. Kosztowne misje kosmiczne nie zyskiwały wielbicieli, podczas gdy obywateli ledwo było stać na produkty spożywcze. Niezadowolenie Amerykanów potęgowała jeszcze ciągnąca się wojna w Wietnamie. O tym, że misje Apollo 18,19,20 są anulowane, wiedziano jeszcze przed startem Apollo 17.

Więcej o: