Rozliczenie podatku 2022. Co można odliczyć, żeby zyskać? Termin składania dokumentów już niedługo

Rozliczając podatek, podatnicy mogą liczyć na ulgi, które im przysługują. Niestety, nie każdemu i nie tyle samo. Jaki jest termin składania dokumentów o ulgi podatkowe i kto może na tym zyskać? W 2022 roku wprowadzono zmiany, które mogą wiązać się z dużym zastrzykiem gotówki.

W 2022 roku wprowadzono zmiany dotyczące rozliczania podatku za 2022 roku. Nie tylko obniżono stawkę podatkową, ale też usunięto jedną z ulg. Sprawdź, jak te zmiany wpłyną na twoją deklarację.

Zobacz wideo

Zainteresował cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na buzz.gazeta.pl

Jak obliczyć podatek? W ostatnich miesiącach zaszły pewne zmiany

1 lipca 2022 roku wprowadzono zmiany w rozliczeniu podatku. Jedną z nich było zlikwidowanie ulgi dla klasy średniej. Osoby, które z niej skorzystały przed lipcem, nie będą musiały jej uwzględniać w rozliczeniu. Kolejną zmianą było obniżenie stawki podatkowej z 17 na 12 procent. Jak podaje PAP, oznacza to, że "te osoby, które rozliczają się przy użyciu pierwszej skali podatkowej i uzyskają dochody przekraczające 30 tys. zł, zapłacą 12 proc. stawkę PIT. Wyższą, 32-proc stawkę zapłacą osoby, których dochody przekroczyły 120 tys. zł".

Dowód osobisty (zdjęcie ilustracyjne) Zmiany w numerach PESEL 2023. "Daty czynności będą rejestrowane"

Jak rozliczyć podatek i do kiedy złożyć dokumenty? 

Na początku należy wypełnić PIT-36 lub PIT-37 za 2022 rok. PIT-36 jest przeznaczony dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i mają z niej dochody, natomiast PIT-37 wypełniają osoby zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub umowę o pracę. Rozliczając podatek, składa się tylko jedno zeznanie. Odpowiednią deklarację można będzie złożyć w okresie od 15 lutego 2023 do 2 maja 2023 roku. Podatnicy mogą rozliczyć się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Pieniądze Waloryzacja świadczeń 2023. O ile? Rekordowy wskaźnik waloryzacji

Co można odliczyć? Ulgi podatkowe za 2022 rok

Wypełniając PIT, warto zwróci uwagę na to, jakie ulgi nam przysługują. Wystarczy spełnić kilka warunków. Ulgi, z których najczęściej podatnicy korzystają, to:

  • Ulga na dziecko: przeznaczona dla rodzin posiadających dzieci lub rodzin zastępczych
  • Ulga abolicyjna: przysługuje osobom pracującym za granicą
  • Składka zdrowotna: nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki

Inne ulgi, z których można skorzystać, to m.in. ulga dla młodych, ulga na internet czy ulga termomodernizacyjna. 

Więcej o: