Jak często zmieniać bieliznę? Wcale nie codziennie! Te zalecenia mają swoje uzasadnienie

Regularna zmiana bielizny jest niezwykle istotna, głównie ze względów higienicznych. Należy pamiętać, że jest to część garderoby, która ma bezpośredni kontakt ze skórą. Jak często zmieniać majtki i biustonosz, a jak często kupować całkowicie nową bieliznę? Odpowiadamy!

Noszona bielizna ma zaskakująco duże znaczenie dla samopoczucia i może nawet wpływać na nasze zdrowie. To właśnie dlatego zadbanie o prawidłową higienę jest tutaj tak ważne. Co to jednak oznacza dokładnie? Czy bieliznę należy zmieniać kilka razy dziennie? Niekoniecznie. W niektórych sytuacjach może to być co prawda wskazane, ale w większości przypadków wystarczy zachować zdrowy umiar. Nie zawsze też musimy przestrzegać ścisłych reguł w kwestii kupowania nowej bielizny.

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni? [NaZdrowie]

Interesują cię domowe porady? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Jak często zmieniać majtki? W większości przypadków: raz dziennie

Majtki zasługują na szczególną uwagę, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Okolice intymne są bardzo wrażliwe na rozwój bakterii, więc tę część garderoby należy zmieniać codziennie. Jeśli jednak zdarzy się, że aktualnie przechodzisz infekcję, panują bardzo wysokie temperatury lub jesteś po intensywnym treningu fizycznym, wówczas warto zmienić majtki także w ciągu dnia. Co więcej, dobrze jest wybierać majtki wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów i nie powodowały obtarć.

Jak często zmieniać biustonosz? Ta kwestia jest bardziej indywidualna

Zmiana biustonosza nie musi być tak częsta, jak w przypadku majtek, choć w dużej mierze zależy to od indywidualnych potrzeb. Przykładowo, każda kobieta jest aktywna w różnym stopniu, co przekłada się na potliwość ciała. Ogółem jednak przejmuje się, że stanik warto zmienić co 5-6 założeń. Pozwoli to też odzyskać kształt elastycznym elementem. Biustonosza nie trzeba jednak każdorazowo prać. Często wystarczy zrobić to co 3-4 miesiące.

Jak często wymieniać bieliznę? Wszystko zależy od jej stanu

W ogólnym ujęciu mówi się o tym, aby nowe majtki i biustonosze kupować raz w roku i całkowicie wymieniać swoją garderobę. Niemniej w praktyce zasady te nie muszą być rygorystycznie przestrzegane. Dużo zależy od jakości posiadanej bielizny. Ponadto prawidłowa pielęgnacja może przedłużyć jej użyteczność nawet do kilku lat. Najlepiej samodzielnie ocenić bieliznę krytycznym okiem i na tej podstawie stwierdzić, czy już czas na zakupy.

Więcej o: