Anginka w mig wypuści nowe listki, jeśli zastosujesz ten trik ogrodników. Nie wydasz ani grosza!

Anginka znana jest pod wieloma nazwami. Zawsze można rozpoznać ją po wyglądzie oraz charakterystycznym cytrusowym zapachu. Roślina anginka wbrew pozorom jest bardzo łatwa w uprawie, ale tylko wtedy, kiedy trzymasz się zasad jej pielęgnacji. Jak dbać o anginkę?

Anginka była niegdyś niezwykle popularną rośliną doniczkową, a obecnie coraz więcej osób znowu się nią interesuje. Jest znana również pod nazwą geranium, anginowiec lub pelargonia pachnąca. To właśnie jej charakterystyczny cytrusowy zapach jest jednym z elementów, które przyciągają uwagę. Nie wszystkie zalety anginki są jednak widoczne gołym okiem. Jakie korzyści poza estetycznymi może dać nam ta roślina?

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Interesuje cię pielęgnacja roślin? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Najważniejsze właściwości geranium. Jak uprawiać anginkę?

Napary z anginki mają wiele właściwości. Przede wszystkim, zdaniem wielu osób, geranium działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Z konkretnych zastosowań warto wymienić:

  • wspomaganie leczenia infekcji skórnych (w tym egzemy, trądziku czy liszaju),
  • łagodzenie bólów reumatycznych,
  • zmniejszenie bólu uszu,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • działanie uspokajające i ułatwianie snu,
  • wspomaganie leczenia przeziębienia, w szczególności górnych dróg oddechowych.

Co więcej, zapach anginki skutecznie odstrasza komary, co wiele osób na pewno doceni, gdy nadejdą cieplejsze dni. W kwestii właściwości okołozdrowotnych warto podjąć uprzednio ten temat z lekarzem.

Anginka: uprawa jest niezwykle prosta. Każdy może mieć ją w domu

Anginka lubi słoneczne i ciepłe stanowiska, gdzie ma największe szanse na zakwitnięcie. Koniecznie pamiętaj też, że roślina ta nie toleruje przeciągów, a ponadto nie lubi być zalana. Podlewanie raz w tygodniu powinno być w zupełności wystarczające, a w okresie zimowym należy czynność tę wykonywać jeszcze rzadziej.

Jak przycinać anginkę? Prosty sposób na bujną i gęstą roślinę

Anginka nie wymaga wielu dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, choć istotne jest regularne usuwanie zeschłych liści. Warto również przycinać wierzchołki jej pędów, zwłaszcza jeśli zauważysz, że roślina rozrasta się za bardzo w górę. Zabieg przycinania pobudzi jej wzrost także na boki i w rezultacie pelargonia pięknie się rozkrzewi.

Więcej o: