Anginka była niegdyś niezwykle popularną rośliną doniczkową, a obecnie coraz więcej osób znowu się nią interesuje. Jest znana również pod nazwą geranium, anginowiec lub pelargonia pachnąca. To właśnie jej charakterystyczny cytrusowy zapach jest jednym z elementów, które przyciągają uwagę. Nie wszystkie zalety anginki są jednak widoczne gołym okiem. Jakie korzyści poza estetycznymi może dać nam ta roślina?
Interesuje cię pielęgnacja roślin? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.
Napary z anginki mają wiele właściwości. Przede wszystkim, zdaniem wielu osób, geranium działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Z konkretnych zastosowań warto wymienić:
Co więcej, zapach anginki skutecznie odstrasza komary, co wiele osób na pewno doceni, gdy nadejdą cieplejsze dni. W kwestii właściwości okołozdrowotnych warto podjąć uprzednio ten temat z lekarzem.
Anginka lubi słoneczne i ciepłe stanowiska, gdzie ma największe szanse na zakwitnięcie. Koniecznie pamiętaj też, że roślina ta nie toleruje przeciągów, a ponadto nie lubi być zalana. Podlewanie raz w tygodniu powinno być w zupełności wystarczające, a w okresie zimowym należy czynność tę wykonywać jeszcze rzadziej.
Anginka nie wymaga wielu dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, choć istotne jest regularne usuwanie zeschłych liści. Warto również przycinać wierzchołki jej pędów, zwłaszcza jeśli zauważysz, że roślina rozrasta się za bardzo w górę. Zabieg przycinania pobudzi jej wzrost także na boki i w rezultacie pelargonia pięknie się rozkrzewi.