-
Buzz
- To oficjalne! Zmiany w Kodeksie Pracy 2023. W szoku mogą być zarówno pracownicy, jak i pracodawcy
To oficjalne! Zmiany w Kodeksie Pracy 2023. W szoku mogą być zarówno pracownicy, jak i pracodawcy
Będą zmiany w Kodeksie Pracy w 2023 roku. Dotyczą one między innymi pracy zdalnej, czy kontroli trzeźwości. Warto je znać, żeby uniknąć problemów. Sprawdź, jakie pięć zmian będzie obowiązywać cię w pracy od nowego roku. Mogą mocno zadziwić obie strony.
Od nowego roku wejdą zmiany w Kodeksie Pracy. Będzie ich pięć i dotkną między innymi spraw dotyczących pracy zdalnej. Dowiedz się, co dokładnie się zmieni, aby nie mieć problemów.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Zobacz wideo
Jakie są szanse na nowelizacje ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy?
Zmiany w Kodeksie Pracy 2023. Praca zdalna będzie uzgadniana z pracodawcą. Co jeszcze?
Jak donosi portal gazetaprawna.pl od nowego roku wejdą dwie zmiany, dotyczące elektronizacji pracy i zatrudniania pracowników:
- Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu, które wskaże pracownik. Co więcej, pracownik będzie mógł złożyć wniosek o pracę zdalną. Tak samo pracodawca będzie mógł go skierować na ten rodzaj wykonywania pracy. W dodatku pracodawca będzie zobowiązany pokryć koszty pracy zdalnej, a pracownik w takim trybie będzie mieć zapewnione w ustawie, że nie może być traktowany mniej korzystnie,
- Zatrudnienie cudzoziemców będzie całkowicie zelektronizowane w 2023 roku. Zostanie stworzony specjalny system, który będzie pozwalał na uzyskanie zezwolenia na pracę. W dodatku cudzoziemców czeka znacznie więcej udogodnień, o czym również mogą przeczytać na portalu.
Kodeks Pracy 2023. Nowe zasady dotyczące zwolnienia i dodatkowe kontrole
- Choć dyrektywy dotyczące "work-life balance" jeszcze nie trafiły do Sejmu, to można się spodziewać, że zmiany wejdą prędzej czy później w nowym roku. Zmiany będą dotyczyć dni wolnych i brania dodatkowego urlopu, jednak więcej o tym również można przeczytać tutaj.
- Zmiany w Kodeksie Pracy, będą również dotyczyć badania trzeźwości pracowników. Na ten moment nie wiadomo jak będzie to wyglądać, jednak zmiany na pewno wejdą w roku 2023. Zasady będą jednak znacznie bardziej przejrzyste i klarowne, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy,
- Ostatnia zmiana dotyczy zobowiązania pracodawcy, do uzasadniania powodu rozwiązania umowy o pracę na czas określony. Co więcej, jeśli pracownik należy do związku zawodowego, jego pracodawca będzie zobowiązany do pisemnego poinformowania go o zamiarze i powodzie zwolnienia.