Kalendarz biodynamiczny 2023. Kiedy wznowić prace w ogrodzie? Czas, kiedy rośliny budzą się do życia

Kalendarz biodynamiczny czy inaczej kalendarz księżycowy, który opiera się na zasadach rolnictwa biodynamicznego W 2023 roku wiele osób wznowi prace w ogrodzie, jednak kiedy będzie na to najlepszy moment? Podpowiadamy, kiedy nadejdą pierwsze siewy na wiosnę.

Biodynamika jest postrzegana jako radykalna wersja ekologii. Tak naprawdę, jest to próba życia w zgodzie ze wszechświatem, korzystanie z jego sił i praw nim rządzących. Uznaje, iż słońce, gwiazdy, księżyc i planety wpływają na to, jak funkcjonuje nasz organizm oraz na rozwój i witalność roślin. W zależności od pozycji Ziemi wobec słońca i jaka obecnie jest faza księżyca zależy, jaka jest pora roku, cykl dni i nocy oraz ruchy oceanów. Ta koncepcja ma swój wyraz w kalendarzu biodynamicznym, precyzyjnie wskazuje, jakie są najlepsze dni do siewu, sadzenia, pielęgnacji roślin oraz innych prac.

Zobacz wideo Czy bóg gra w kości? Fizyka już rozwiązała ten problem. A co na to filozofia?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kalendarz biodynamiczny 2023. Kiedy są pierwsze siewy na wiosnę?

Kalendarz biodynamiczny dla ogrodników jest zbiorem szczegółowych informacji dla ogrodników, działkowców i rolników o najkorzystniejszych terminach siewu i sadzenia roślin, ich pielęgnacji czy zbierania plonów. Zgodnie z koncepcją tego kalendarza opiera się on na głęboko zakorzenionym szacunku do natury i rządzących nią praw, zachowując bioróżnorodność i całkowitej rezygnacji ze sztucznych nawozów i pestycydów, na rzecz kompostowania i preparatów wspomagających pochodzenia roślinnego i mineralnego. Doświadczenie wskazuje, że rośliny otrzymane z upraw trzymających się tych zasad są nie tylko o wiele zdrowsze, ale też mają lepszy smak i aromat.

Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym, przygotowanie ogrodu na wiosnę, o ile sprzyja temu pogoda, a gleba nie jest zmarznięta, można rozpocząć już na początku marca. Wówczas do gruntu możemy wysiać pierwsze nasiona: bobu, rzodkiewki, marchwi, szczawiu, pietruszki, grochu.

Kiedy rozpocząć prace w ogrodzie? Kalendarz księżycowy 2023

Księżyc przebywa w tle gwiazdozbiorów przez 2 do 4 dni, dlatego czas sprzyjający danym częścią rośliny się różni. Wyróżnia się cztery okresy cyklu Księżyca widocznego, od nowiu do pełni. Pierwszy okres trwa od nowiu do pierwszej kwadry, drugi okres trwa od pierwszej kwadry do pełni, trzeci okres trwa od pełni do ostatniej kwadry, a czwarty — od ostatniej kwadry do nowiu. Więc na przykład warzywa liściaste sadzone są w pierwszym okresie, w drugim - owocujące bliny i warzywa korzeniowe w trzecim okresie, natomiast w czwartym wstrzymujemy się od siewu i poświęcamy czas na prace porządkowe jak odchwaszczanie czy przycinanie. W czwartej kwarcie Księżyca nie sadzimy, ponieważ poziom wód gruntowych opada.

Więcej o: