Synoptycy ostrzegają kierowców. IMGW informuje, że w tych miejscach może wystąpić gołoledź

Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed marznącymi opadami. W szczególności kierowcy powinni uważać na swoje bezpieczeństwo. Przed tym zagrożeniem obowiązują alarmy drugiego stopnia. Zima nie odpuszcza, możliwe oblodzenia i zawieje w parze z sypiącym śniegiem.

Najbliższe dni przyniosą mroźną pogodę. Trzeba przygotować się na ujemne temperatury, opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu. Te warunki sprzyjają powstawaniu gołoledzi - przezroczystej warstwy lodu pokrywającej powierzchnie płaskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Obowiązuje również prognoza zagrożeń na kolejne dni.

Zobacz wideo Ekspert o znaczeniu tegorocznej zimy i zmianach klimatu

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Alter IMGW drugiego stopnia. Gdzie uważać na marznące opady

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed opadami marznącymi w województwach:

  • Śląskim (w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała);
  • Małopolskim (w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, suskim, limanowskim, myślenickim, nowosądeckim).

W prognozie są słabe, chwilowo umiarkowane opady marznącego deszczu, a w drugiej połowie nocy marznące mżawki powodujące gołoledź. Alerty są ważne od godziny 14.30 w piątek do 7 rano w sobotę.

Weekendowa prognoza. Zagrożenia IMGW na sobotę i gołoledź na drogach

W sobotę możliwe mocne opady śniegu na południu kraju. IMGW przed tym zimowym zagrożeniem planuje wydać pomarańczowe altery dla województw: podkarpackie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie. Również intensywne opady śniegu występować mogą na Dolnym Śląsku. Żółte altery przed oblodzeniem planowane są na Podlasiu, w Warmii i Mazurach oraz województwie łódzkim. Sobota może przynieść również marznące opady. Ostrzeżenia przed gołoledzią mogą pojawić się w województwie podkarpackim, poza powiatami położonymi na północy.

Niedziela dla kierowców. Prognoza pogody IMGW

W niedzielę można spodziewać się intensywnych opadów śniegu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia pojawi się mogą w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim, lubuskim, opolskim, dolnośląskim. Możliwe też są zawieję oraz zamiecie śnieżne. Na południowym wschodzie synoptycy przewidują opady marznące. Ostrzeżenia przed gołoledzią w województwach: lubelskim i podkarpackim.

Więcej o: