Tych ciekawostek o słoniach prawie nikt nie zna! Dowiedz się więcej o największym zwierzęciu lądowym

Słonie to bez wątpienia jedne z najbardziej fascynujących zwierząt. Jeśli zastanawiasz się ile mięśni ma trąba słonia, jak duży jest jego mózg lub jaka jest najczęstsza przyczyna ich śmierci, to dobrze trafiłeś. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej na temat tych niezwykłych ssaków.

Słonie żyją w grupach, a na czele każdego stada stoi najstarsza samica. Obecnie żyją tylko trzy gatunki tych ssaków, czyli: słoń indyjski, słoń afrykański sawannowy oraz słoń afrykański leśny.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Słoń afrykański nie ma sobie równych. Mogą ważyć nawet kilka ton 

O tym, że słonie są największymi zwierzętami lądowymi, wie prawie każde dziecko. Ile dokładnie ważą i mierzą? Długość ciała słonia afrykańskiego może wynosić nawet 7,5 metra. Samice w kłębie mierzą od 260 do 300 centymetrów, z kolei samce od 320 do nawet 400 cm. Samice ważą zazwyczaj od 2,8  do 4,6 ton. Samce są znacznie cięższe i ważą od 6 do nawet 10 ton.

pleśń w doniczce Pleśń w doniczce? Wypróbuj ten trik. Wystarczy użyć jednej przyprawy

Ta część ciała słonia ma ponad 40 tys. mięśni. Umożliwia im wiele czynności 

Takich uszu, jak słoń nie ma nikt, są imponujące i osiągają do 1,5 metra długości. Charakterystyczne dla słoni są także ich trąby. Dzięki nim mogą oddychać, wąchać, a także pić i polewać się wodą oraz zrywać sobie z gałęzi pożywienie. Trąba słonia jest zbudowana z ponad 40 tys. mięśni. Dla porównania człowiek w całym swoim ciele ma około 640 mięśni. Co jedzą słonie? Te największe zwierzęta lądowe są weganami i żywią się wyłącznie, roślinami w ich menu znajduje się m.in. kora drzew, owoce, trawy oraz liście. Okazuje się, że słoń nie bez powodu jest symbolem mądrości. Ich mózgi są trzykrotnie większy od mózgu ludzkiego.

Pawłowice Małe Ta wieś jest całkowicie wyludniona. Nikt nie chce w niej mieszkać

Życie rodzinne słoni. Jak wygląda ciąża? 

Spośród wszystkich ssaków to właśnie ciąża słonia trwa najdłużej. Samice noszą w swoim brzuchu małego słonia aż 22 miesiące. Po urodzeniu słoniątka pokryte są włoskami, które chronią je przed temperaturą. Słonie przez pierwszy rok życia każdego dnia przybierają nawet półtora kilograma. Słonie żyją 70 lat, zazwyczaj umierają śmiercią głodową po tym, jak wypadną im zęby, przez co nie mogą przeżuwać jedzenia. 

Więcej o: