Buty dla psa na zimę, czy tylko ochraniacze? Podpowiadamy, jak zabezpieczyć łapki psa na mrozie

Pojawił się śnieg, którego fanami nie zawsze są nasi pupile. Psy zazwyczaj lubią zabawy w śniegu, ale pod jednym warunkiem - że nie marzną im. Jak zabezpieczyć łapki psów na mrozie? Może się okazać, że buty dla psa na zimę będą koniecznością. Jak je wybrać?

Najzimniejsza pora roku zbliża się wielkimi krokami. Już teraz odczuwalny jest mróz i śnieg. Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i chodnikach, wysypuje się piasek lub sól. Chlorek sodu działa niekorzystnie na buty i opony. Jest także ogromnym wrogiem psich łap. Może powodować podrażnienia, a nawet pękanie poduszek. Zapamiętaj te rozwiązania, a twój psi przyjaciel będzie ci wdzięczny.

Zobacz wideo Najsłodsze pieski gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wrażliwe łapy psów zimą. Jak zapobiec urazom?

Psy są narażone na urazy poduszek nie tylko przez rozsypaną sól, ale również przez śnieg i mróz. Mimo że zabawa w białym puchu daje czworonogom dużo frajdy, to trzeba pamiętać, że zbyt długie przebywanie na mrozie może doprowadzić do odmrożeń. Kiedy zauważysz, że pies się trzęsie i po kolei podnosi swoje łapy do góry, koniecznie zabierz go do domu. Oznaką odmrożenia jest zmiana koloru poduszek na siny, bladość, która jest konsekwencją zaburzenia krążenia krwi i problem z ustaniem psa na swoich łapach. Koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. 

Jak zabezpieczyć łapki psa na zimę? Istnieje kilka sposobów

Przede wszystkim warto wybierać się na częstsze i krótsze spacery. Niezwykle ważne jest także unikanie miejsc obsypanych solą. Lepszym kierunkiem jest pobliski park, czy las, niż ulice w mieście. Jeżeli nie jest to możliwe, warto rozważyć ochraniacze na łapy, lub nawet specjalne buty. Dobrze izolują poduszki od zimna i dzięki nim pies nie narazi się na szkodliwe działanie soli. Niestety sporo czworonogów ma z nimi problem. Nie tylko nie mogą się do nich przekonać, ale również nie potrafią w nich chodzić. Warto znaleźć dla nich alternatywę.

Jak nie zabezpieczać łap psa na zimę? Wystrzegaj się wazeliny! 

Aby zadbać o dobrą kondycję psich poduszek, warto posmarować je czymś tłustym, np. parafiną lub lanoliną. Unikaj wazeliny, ponieważ jeżeli zaaplikujesz ją na łapy przed wyjściem z domu, pies będzie jeszcze bardziej narażony na uszkodzenia. Kiedy dojdzie do delikatnych podrażnień, można sięgnąć po maść z witaminą A oraz E, która pomoże w regeneracji. Wazelinę i inne substancje nawilżające najlepiej stosować na noc, po ostatnim spacerze, aby specyfiki zdążyły się wchłonąć. Warto też myć łapy po spacerze, aby pozbyć się zanieczyszczeń.

Więcej o: