Jak zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy? To niezawodny trik kierowców! Większość składników masz w domu

Jak przygotować samochód do niskich temperatur i jak wykonać domowy płyn do spryskiwaczy? Ta wiedza jest niezbędna dla wszystkich kierowców i kierowczyń. Okazuje się, że nie musisz jechać do sklepu. Możesz przygotować płyn do odmrażania spryskiwaczy samodzielnie.

Zimowy płyn do spryskiwaczy pomaga nie tylko w dokładnym umyciu szyby, ale też dzięki niemu wycieraczki nie zamarzną na mrozie. Trzeba pamiętać, by odpowiednio wcześnie uzupełnić jego zapas. Nie musisz jednak kupować go w sklepie czy na stacji benzynowej. Możesz przygotować taki płyn samodzielnie. Potrzebujesz do tego tylko kilku składników.

Zobacz wideo Kiedy zmienić opony na zimowe?

Zainteresował cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na buzz.gazeta.pl

Przygotowanie domowego płynu do spryskiwaczy. Nie zapomnij o ważnym składniku

Aby płyn był odpowiednio przystosowany do niskich temperatur, musi zawierać alkohol. Jest to bardzo ważny składnik w przygotowaniu domowej mieszanki. Dzięki niemu płyn nie będzie zamarzać na szybie, gdy temperatury spadną poniżej zera. Do przygotowania domowego detergentu przyda ci się:

  • duża miska lub baniak po płynie do spryskiwaczy,
  • chłodna woda, najlepiej przefiltrowany, by nie osadził się kamień,
  • ocet,
  • płyn do mycia naczyń,
  • alkohol izopropylowy 70 procent.

Jak zrobić domowy płyn do spryskiwaczy? Jest to prostsze, niż myślisz

Przygotowanie mieszanki jest bardzo proste i zajmie tylko kilka minut. Do miski lub baniaka wlej wodę. Dodaj do tego 100 mililitrów octu i łyżkę płynu do mycia naczyń. Na koniec wlej 250 mililitrów alkoholu (jedna szklanka) i wymieszaj całość. Pamiętaj,  żeby tak przygotowany płyn przelać do dobrze zamkniętego pojemnika. W ten sposób zapobiegniesz wyparowaniu alkoholu i płyn będzie służył przez długi czas. Gotową mieszankę można wlać do wlewu.

Jak przygotować samochód na zimę? Pamiętaj o zmianie opon

Płyn już przygotowany, ale to nie wystarczy do bezpiecznej jazdy w zimie. Najważniejsza jest zmiana opon. Kiedy jest na to odpowiedni czas? Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski w rozmowie z Radiem Kraków przestrzega, aby nie czekać z tą decyzją, aż temperatura spadnie do zera. Pogoda jest nieprzewidywalna, dlatego w każdej chwili może się ochłodzić. Rzecznik radzi, by zmienić opony, gdy temperatura będzie wynosić poniżej 7 stopni Celsjusza.

Więcej o: