Jak wyczyścić okap domowymi sposobami? Te triki sprawią, że pozbędziesz się tłuszczu w kilka chwil

Na okapie kuchennym podczas gotowania osadza się wiele zanieczyszczeń w tym tłuszcz, którego niełatwo się pozbyć. Czy do wyczyszczenia okapu musimy używać chemicznych preparatów? Okazuje się, że z zabrudzeniami świetnie poradzą sobie środki czystości, które bez trudu przygotujemy samodzielnie w domu.

Podczas gotowania okap pochłania parę wodą, a także opary tłuszczu. Dodatkowo osadza się na nim kurz oraz inne zabrudzenia. Jeśli przez dłuższy czas nie czyścisz okapu, może przestać prawidłowo działać, dlatego bardzo ważne jest jego regularne sprzątanie. Choć może wydać się to trudne i czasochłonne to wcale nie musi takie być. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut? Ten produkt rozprawi się z nim raz-dwa

Okap powinniśmy czyścić raz w tygodniu. Sprzątanie najlepiej zacząć od umycia zewnętrznej jego części wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dzięki temu pozbędziemy się tłustego osadu. Okap możesz umyć ściereczką lub ręcznikiem kuchennym. A jak wyczyścić kratkę z okapu? Po raz kolejny przy pracach w domu niezastąpiony okaże się ocet.

Wystarczy, że wymieszasz ocet z wodą w proporcji 1:1. Następnie zdejmiesz kratkę i spryskasz ją stworzoną mieszanką i pozostawisz na 20 minut. Później przy użyciu szczoteczki, gąbki lub ścierki zdejmij brud z okapu, jeśli nie będzie chciał zejść, ponownie spryskaj go wodą z octem. Na koniec wytrzyj kratki z okapu do sucha.

Jak wyczyścić okap sodą? Jak przygotować roztwór? 

Okap możesz w kilka chwil wyczyścić środkiem czyszczącym na bazie sody oczyszczonej. Dzięki temu sposobowi pozbędziesz się nawet mocnych zabrudzeń. Jak przygotować domową mieszankę do czyszczenia okapu? Wystarczy sięgnąć po sodę i wodę. 

Weź duży garnek i zagotuj w nim wodę, a następnie zdejmij go z ognia. Dodaj do wody pół szklanki sody oczyszczonej. Później włóż do garnka kratkę i pozostaw ją w nim na kilka minut, jeśli kratka jest duża, obracaj ją w garnku. Później przy użyciu szczoteczki zacznij usuwać brud z kratki, na koniec wypłucz ją pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha. 

Więcej o: