Duże zmiany dla rencistów i emerytów od grudnia 2022. Te osoby mogą nawet stracić świadczenia

Wraz z 1. grudnia przyszły zmiany, na które powinny zwrócić uwagę osoby emerytowane. Zmienione zostały limity, które po przekroczeniu mogą oznaczać nawet zabranie świadczenia przez ZUS. Nie wszyscy seniorzy jednak wliczają się w nowe zmiany. Ponadto w grudniu zostały podniesione limity. Ile można dorobić do emerytury i co jeszcze się zmieniło?

Trzeci kwartał 2022 roku przyniósł wzrost przeciętnego wynagrodzenia, co skutkuje tym, że w okresie od grudnia 2022 roku do lutego 2023 roku emeryci i renciści będą mogli dorobić więcej niż poprzednio. Na progi jednak muszą uważać ci świadczeniobiorcy, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Dorabianie do emerytury 2022. Kto może bez ograniczeń a kto powinien uważać na kwoty

Ci świadczeniobiorcy, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, czyli mężczyźni po 65 roku życia i kobiety po 60 roku życia, mogą dorabiać bez żadnych konsekwencji i limitów. Tyczy się to również tych, którzy pobierają rentę dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych oraz osoby, których niezdolność do pracy jest związana ze służbą wojskową lub otrzymujących rentę rodzinną przysługującą po osobach uprawnionych do tych świadczeń. Emeryci przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinni kontrolować, czy ich zarobki nie są za wysokie i nie doprowadzą do zmniejszenia lub zawieszenia wypłat świadczeń z ZUS. Dotyczy to w szczególności tych emerytów, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego.

Praca Będą zmiany w Kodeksie Pracy w 2023 roku. To już oficjalne!

Jakie są limity zarobkowe dla emerytów? Kiedy ZUS może zawiesić lub zminiejszyć świadczenie

Wysokość kwot, które mają wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń zmienia się cztery razy w roku: W marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Do czasu, jeśli przychód osiągany nie przekracza 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, można dorabiać bez konsekwencji. Jeśli próg 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zostanie przekroczony, ale nie minie 130 procent, emerytura zostanie zmniejszona. Gdy przychód jest większy niż 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.

Kalia - elegancki kwiat idealny do domu i ogrodu Kalia w doniczce. Jak hodować kwiat? Zastosuj te rady, a będzie piękna

Ile można dorobić, by nie stracić na swoim świadczeniu? Sprawdzamy wysokość kwot

W III kwartale 2022 roku wynosiło 6480,67 złotych, czyli o 324,43 więcej niż w poprzednim II kwartale. Oznacza to, że w okresie od 1. grudnia bieżącego roku do 28 lutego 2023 roku emerytura lub renta zmniejszana będzie, gdy przychód świadczeniobiorcy przekroczy 4536,50 złotych. Świadczenia będą natomiast zawieszane po przekroczeniu limitu 8424,90 złotych. Jeśli nie przekroczymy kwoty granicznej, świadczenia emerytalne i rentowe pozostaną wypłacane bez zmian.

Parówki w garnku z wodą Od teraz ugrzejesz parówki tylko w ten sposób! Banalny trik

Więcej o: