Święto Trzech Króli 2023. Kiedy wypada Objawienie Pańskie i czy to dzień wolny od pracy?

Święto Trzech Króli 2023. Kiedy orszak trzech króli pojawi się na ulicach miast? W Kościele katolickim obchodzi się w tym dniu Objawienie Pańskie. Kiedy przypada w Święto Trzech Króli 2023 roku i czy jest wtedy wolne? Odpowiadamy.

Niedługo nadejdzie nowy rok a z nim nowy urlop. Warto zaplanować go już w styczniu, aby w ciągu roku cieszyć się wolnym jak najdłużej. Czy na święto Trzech Króli trzeba wykorzystać jeden z dni urlopowych? Sprawdź, kiedy w 2023 roku przypada święto Objawienia Pańskiego. 

Zobacz wideo Napis K+M+B wcale nie oznacza imion trzech królów

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Święto Trzech Króli 2023. Co chrześcijanie obchodzą 6 stycznia? 

Tego dnia w Kościele Katolickim świętuje się Objawienie Pańskie, a dokładniej hołd trzech mędrców ze wschodu, który złożyli Jezusowi. Charakterystyczny symbol dla tego wydarzenia to pokłon. Co ciekawe jest to jedno z pierwszych świąt. Zostało ustanowione przez Kościół Katolicki już w III wieku. Boże Narodzenie i Trzech Króli dzieli kilkanaście dni i są to święta niezależne, ale dotyczą tego samego wydarzenia, czyli narodzin Jezusa. 6 stycznia zamyka cykl bożonarodzeniowy.

Orszak Trzech Króli. Jak celebrować "Święto Epifanii"? 

Objawienie Pańskie znane jest także pod nazwą "święta Epifanii". Często organizowane są tego dnia orszaki Trzech Króli, czyli publiczne przedstawiane Jasełka. Trzej Mędrcy ze Wschodu — Kacper z Indii, Melchior z Persji i Baltazar z Arabii, wyruszają za gwiazdą Betlejemską do Jezusa, aby oddać mu pokłon. Przemarsz jest zazwyczaj ulicami miast lub wsi, w którym biorą udział przebrani aktorzy, a także mieszkańcy. Często również w kolorowych strojach, czy chociażby w papierowych koronach na głowach. Towarzyszy temu wspólne śpiewanie kolęd. 

Kiedy jest Święto Trzech Króli? Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy?

W święto Trzech Króli podobnie jak w Boże Narodzenie, katolicy mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej i powstrzymywania się od pracy. W Polsce powojennej ten dzień był wolny od pracy do 1960 roku. Niestety wtedy władze ludowe znieśli ustawę, przez co Polacy nie mogli odpoczywać w domu. Dopiero od 2011 roku, kiedy prezydent Bronisław Komorowski podjął decyzję o przywróceniu wolnego dnia, 6 stycznia nie musimy iść do pracy. W tym roku święto przypada w piątek, dlatego czeka nas długi weekend. 

Więcej o: