Niedługo nadejdzie nowy rok a z nim nowy urlop. Warto zaplanować go już w styczniu, aby w ciągu roku cieszyć się wolnym jak najdłużej. Czy na święto Trzech Króli trzeba wykorzystać jeden z dni urlopowych? Sprawdź, kiedy w 2023 roku przypada święto Objawienia Pańskiego.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Tego dnia w Kościele Katolickim świętuje się Objawienie Pańskie, a dokładniej hołd trzech mędrców ze wschodu, który złożyli Jezusowi. Charakterystyczny symbol dla tego wydarzenia to pokłon. Co ciekawe jest to jedno z pierwszych świąt. Zostało ustanowione przez Kościół Katolicki już w III wieku. Boże Narodzenie i Trzech Króli dzieli kilkanaście dni i są to święta niezależne, ale dotyczą tego samego wydarzenia, czyli narodzin Jezusa. 6 stycznia zamyka cykl bożonarodzeniowy.
Objawienie Pańskie znane jest także pod nazwą "święta Epifanii". Często organizowane są tego dnia orszaki Trzech Króli, czyli publiczne przedstawiane Jasełka. Trzej Mędrcy ze Wschodu — Kacper z Indii, Melchior z Persji i Baltazar z Arabii, wyruszają za gwiazdą Betlejemską do Jezusa, aby oddać mu pokłon. Przemarsz jest zazwyczaj ulicami miast lub wsi, w którym biorą udział przebrani aktorzy, a także mieszkańcy. Często również w kolorowych strojach, czy chociażby w papierowych koronach na głowach. Towarzyszy temu wspólne śpiewanie kolęd.
W święto Trzech Króli podobnie jak w Boże Narodzenie, katolicy mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej i powstrzymywania się od pracy. W Polsce powojennej ten dzień był wolny od pracy do 1960 roku. Niestety wtedy władze ludowe znieśli ustawę, przez co Polacy nie mogli odpoczywać w domu. Dopiero od 2011 roku, kiedy prezydent Bronisław Komorowski podjął decyzję o przywróceniu wolnego dnia, 6 stycznia nie musimy iść do pracy. W tym roku święto przypada w piątek, dlatego czeka nas długi weekend.