Tradycyjna kolacja wigilijna. Ile potraw powinno być na stole? Ta liczba zmieniła się z biegiem lat

Ile potraw powinno być na wigilijnym stole? Warto wiedzieć, że kolacja wigilijna wiąże się z wieloma symbolami. Potrawy oznaczają rzeczy, związane m.in. z życzeniami na nowy rok. Co ciekawe, nie zawsze tak było. Również liczba dań wigilijnych zależała od konkretnej rodziny.

Czy wiesz, ile potraw powinno znajdować się na wigilijnym stole? Tradycja mówi o konkretnej liczbie, a co więcej każda z nich ma swoją symbolikę. Rodzaje dań, które będą na stole, są bardzo istotne dla odpowiedniej celebracji Świąt. Sprawdź, ile potraw powinno być na Wigilii i co symbolizują.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szadkowska: Zaledwie 26% ankietowanych deklaruje, że chce kupić żywego karpia

Ile potraw na wigilijnym stole? Nie zawsze było tak samo

Zbliżają się Święta, więc wiele osób zadaje sobie pytanie o ilość potraw na wigilijnym stole. Dziś tradycja mówi o 12 daniach. Jednak nie zawsze tak było. Kiedyś wierzono, że na wigilijnym stole, powinna znaleźć się nieparzysta liczba potraw. Przygotowywano 9 lub 11 dań w zależności od zamożności rodziny, dlatego najubożsi przygotowywali tylko 7 dań. Nieparzysta liczba miała przynieść domownikom szczęście. Jednak wszystkie te liczby nie były przypadkowe. Siedem, symbolizowało ilość dni tygodnia, natomiast 9 dań symbolizowało chóry anielskie. Jednak dzisiaj tradycja jasno mówi o 12 potrawach wigilijnych, które mają przypominać nam o 12 apostołach. Co ciekawe, według wierzeń pogańskich, taka ilość dań jest symbolem dla ilości miesięcy w roku. 

Kolacja wigilijna: potrawy i ich symbolika. Sprawdź co oznaczają

Okazuje się, że nie tylko ilość potraw ma swoje znaczenie. Dania, które są spożywane podczas Wigilii Bożego Narodzenia, również mają symbolikę. Sprawdź, co oznaczają:

  • Ryby we wszelkiej postaci symbolizują samego Jezusa Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej są również symbolem odradzania i chrztu. Według wierzeń pogańskich natomiast ryby symbolizują płodność i narodziny
  • Mak symbolizuje natomiast dostatek, urodzaj i płodność
  • Kapusta i grzyby symbolizują trwałość sił życiowych, a ponadto mają przynosić szczęście, dostatek, a także zapewniać zdrowie
  • Buraki natomiast według wierzeń pogańskich mają przynosić urodę i długowieczność.
Więcej o: