Jak uratować grudnika? Przez te błędy może zwiędnąć! Stosuj się do tych zasad a pięknie zakwitnie

Grudnik to jedna z roślin, która kojarzy nam się z Bożym Narodzeniem. To on obok gwiazdy betlejemskiej kwitnie w naszych domach i nadaje świąteczną atmosferę. Podpowiadamy, jak dbać o kaktus Bożego Narodzenia, aby w czasie świat móc cieszyć się jego pięknymi kolorowymi kwiatami.

Grudnik nazywany także kaktusem bożonarodzeniowym zawdzięcza swoją nazwę temu, że kwitnie na przełomie listopada i grudnia. O czym należy pamiętać, aby pięknie zakwitł? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak pielęgnować grudnik? Jakie warunki są dla niego najlepsze?

Grudnik najlepiej czuje się w jasnych przestrzeniach, jednak nie w pełnym słońcu. Przed pojawienia się pierwszych jego kwiatów w pomieszczeniu, w którym przebywa, temperatura powinna zostać obniżona do 15 stopni. Dodatkowo roślina ta powinna przebywać w dziennym świetle nie więcej niż dziewięć godzin na dobę. Kiedy grudnik zacznie kwitnąć, warto przenieść go do pokoju, w którym temperatura wynosi 20 stopni. Dodatkowo stanowisko kaktusa bożonarodzeniowego powinno być jasne. Po wybraniu dla niego miejsca nie należy go przestawiać, ponieważ źle to znosi, a jego kwiaty mogą przez to opaść.

Czym podlewać grudnika? Domowy nawóz sprawi, że będzie pięknie kwitł 

Grudnik w okresie kwitnienia powinien być podlewany raz w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że ta roślina lubi, gdy gleba jest stale wilgotna. Mimo to dobrze znosi okresowe niedobory wody. Czym ją podlewać, aby pięknie kwitła? Wystarczy samodzielnie przygotować ten prosty nawóz. Do jego stworzenia potrzebujesz tylko skórki z banana.

Włóż ją do dwulitrowego słoika i zalej ciepłą wodą, a następnie odstaw w ciemne miejsce. Po upływie 24 godzin odsącz wywar i rozcieńcz go wodą w proporcji 1:1. Później możesz odstawić sok na dwa - trzy dni. Po tym czasie używaj tego roztworu do podlewania grudnika. Pamiętaj, aby podlewać go tym roztworem nie częściej niż raz na trzy, cztery tygodnie. 

Dlaczego grudnik więdnie? Pamiętaj o tych zasad, aby był piękny i bujny

Po pierwsze musi mieć odpowiednią ilość wody. Nie może być ani przesuszony, ani przelany. Po drugie musi mieć odpowiednią temperaturą, która wynosi od 16 do 24 stopni. Ważne jest także światło, musi być rozproszone, dlatego nie należy stawiać go na nasłonecznionym parapecie. Jeśli chcesz, aby stał w pobliżu okna, to warto ustawić go na parapecie wychodzącym na wschód lub północ.

Więcej o: