Co na zaparowane okna w domu? Zamiast na twarz, połóż ją na szybę. Będą przejrzyste i suche

Co poradzić na zaparowane okna w mieszkaniu lub domu? Okres jesienno-zimowy w szczególności sprzyja uciążliwemu osiadaniu pary. To zjawisko niekoniecznie oznacza, że okna są wadliwe. Przyczyną zazwyczaj jest zbyt duża wilgotność w danym pomieszczeniu. Sprawdź jak skutecznie pozbyć się wilgoci.

Parowanie szyb po obu stronach jest naturalnym zjawiskiem. Szczególnie zauważane jest jesienią i zimą, kiedy różnica temperatur pomiędzy tym, co jest na zewnątrz, a wewnątrz twojego domu jest duża. Głównymi przyczynami może być zła izolacja budynku lub wentylacja. Jakie sposoby stosować na zaparowane szyby?

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się wilgoci? Sposoby na uniknięcie zaparowanych okien

Odpowiednie dbanie o wentylacje pomieszczeń pozwoli na pozbycie się wilgoci. Warto zwrócić uwagę, by nasze domy miały stały dostęp do świeżego powietrza. Wystarczy około 15 minut w ciągu dnia. Można też spróbować innego rozwiązania takiego jak rozszczelnienie okien lub wbudowanie w nie nawiewników. Warto zapamiętać, że w pomieszczeniach powinna być utrzymana stała temperatura od 18 do 21 stopni, w trakcie gotowania powinien być włączony okap, drzwi do łazienki powinny być zamknięte podczas kąpieli, a w pomieszczeniu, w którym suszymy pranie, warto zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Niezawodny sposób na pozbycie się zaparowanych okien? Kwiaty pochłaniające wilgoć

Dla tych z nas którzy lubią zieleń, mamy dobrą wiadomość. Są rośliny doniczkowe, które świetnie absorbują wilgoć. Te roślinne pochłaniacze wystarczy umieścić na parapecie w doniczce, która pasuje do estetyki naszego mieszkania. Oprócz atrakcyjnej aranżacji rozprawimy się również z zaparowanymi oknami. Jakie rośliny nam pomogą z tym problemem?

 Czym umyć okna, aby nie parowały? Domowe sposoby

W sklepach jest pełno chemicznych środków, które mają zapobiegać parowaniu okien od wewnątrz. Nigdy nie ma 100 procentowej pewności, jak ich regularne stosowanie wpływa na nasze zdrowie. Alternatywą są oczywiście równie skuteczne i dużo tańsze sposoby domowe, które pomogą uporać się z parującymi oknami.

Pierwszym jest pianka do golenia. Rozsmarowanie jej na szybach sprawi, że na ich powierzchni przestanie osadzać się para wodna. Ten sposób wymaga jednak dużej cierpliwości, ponieważ ściąganie nadmiaru tego preparatu z okien zajmie trochę czasu.

Drugim sposobem jest gliceryna. Pokrycie powierzchni roztworem z alkoholu i gliceryny w znacznym stopniu ograniczy osadzanie się pary wodnej na szybach.

Więcej o: