Jak prać firanki, aby ich nie zniszczyć? Pamiętaj o temperaturze i kilku innych złotych zasadach

Jak prać firanki? W jakiej temperaturze prać firanki? Jak wybielić firanki, aby zachowały swój kolor na długo? Te pytania zadaje sobie przed Świętami prawie każdy. Niestety, firanki często są narażone na różne zanieczyszczenia, ale grozi im też zniszczenie, jeśli źle potraktujemy je w praniu. Jak robić to prawidłowo? Odpowiadamy.

Firanki to popularny element dekoracji wnętrz. Ładnie się one prezentują, a jednocześnie zapewniają nam odrobinę dodatkowej prywatności. Jednak ze względu na częsty kontakt z zanieczyszczonym powietrzem czy oparami kuchennymi mogą one szybko stracić swój urok. Zatem jak często prać firanki? Pranie "od święta", 2-3 razy w roku może być niewystarczające. Jeśli widzisz, że materiał jest już zszarzały lub pożółkły, zdecydowanie warto zrobić pranie nawet z większą częstotliwością.

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Szukasz domowych porad? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Jak prać firanki? Pamiętaj o tych zasadach, a się nie zniszczą

Firanki z natury są wykonane z delikatnych materiałów, które wymagają specjalnego traktowania. Dlatego też tak ważne jest, aby prać je wyłącznie w delikatnych programach. Możemy też wybrać "pranie ręczne", o ile nasze urządzenie taki program posiada. Co więcej, bęben pralki nie może być za bardzo wypełniony. Oczywiście, białych firanek nie należy też łączyć z kolorowymi tkaninami.

W jakiej temperaturze prać firanki? Zachowaj ich piękny wygląd na dłużej

Pranie firanek w odpowiednich warunkach zwiększy skuteczność czyszczenia, a także pomoże utrzymać materiał w dobrym stanie przez długi czas. Poza odpowiednim programem prania, ogromne znaczenie ma tu również temperatura, jaką wybierzesz. Firanki należy prać w temperaturze 30-40 stopni. Cieplejsza woda mogłaby zdeformować materiał, a jeśli firanki posiadają kolorowe elementy, mogą się one odbarwić.

Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione? Jak wybielić firanki?

Jeśli chcesz, aby firanki prezentowały się jak najlepiej, powinny one być zarówno czyste, jak i niepogniecione. Na szczęście efekt ten możesz osiągnąć bez konieczności żmudnego prasowania. W trakcie prania warto złożyć firanki w kostkę i zabezpieczyć dodatkowo specjalnym workiem do prania tkanin. Natomiast po zakończonym czyszczeniu wystarczy rozwiesić jeszcze mokrą tkaninę, która powinna odpowiednio ułożyć się i wyprostować pod wpływem własnego ciężaru.

Aby firanki zachowały swój biały kolor, sprytnym sposobem jest dodanie octu i sody oczyszczonej do prania. Później wystarczy je przepłukać, aby pozbyć się zapachu.

Więcej o: