"Miesiąca siódmego, siedemnastego dnia miesiąca arka osiadła na górach Ararat" Księga Rodzaju 8:4. Przez stulecia to zdanie, kierowało setki badaczy chcących odnaleźć ten starożytny statek. Noe był znany pod wieloma imionami w różnych zakątkach świata. Historia potopu i ocalenia niektórych na łodzi jest znana w wielu kulturach. Badacze Biblii twierdzą, że historia Noego zainspirowana mogła być prawdziwymi wydarzeniami. Czy znaleziono na to ostateczny dowód?
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Formacja znajduje się na górze Tendürek, położonej blisko granicy turecko-irańskiej. Po raz pierwszy odkrył ją, w 1959 roku, Ilhana Durupinara, kapitan tureckich sił powietrznych, który zauważył ją na wykonanych przez wojsko zdjęciach lotniczych. Archeolodzy twierdzą, że formacja może być wynikiem działalności człowieka i stanowi pozostałość po statku. Badania na szerszą skalę trwały w latach 80. i 90. XX wieku. Stworzony został obecnie projekt Noah's Ark Scans do badania obiektu wykorzystuje między innymi skanowanie 3D. Naukowcy do tej pory badają niezwykłe znalezisko.
Według Księgi Rodzaju 5:16, Bóg nakazał Noemu zbudowanie arki o rozmiarach: Długość trzysta łokci, szerokość pięćdziesiąt łokci, a jej wysokość trzydzieści łokci. Wychowany w Egipcie Mojżesz stosował łokcie egipskie jako jednostkę miary. Według przekładu łokieć wynosił 523 minimetry, jeśli przeliczymy opisane rozmiary na metry, wychodzi nam 156 na 26 metrów. Wymiary obiektu znalezionego w Turcji mierzą 156,64 metry na 26,66 metry. Niewielka różnica może być skutkiem stanu rozkładu statku oraz trzęsieniami ziemi. Warto zaznaczyć, że typowe rozmiary starożytnych statków były o wiele mniejsze i tylko jeden w historii starożytnego świata wpisuje się w te wymiary.
Geolodzy zwracają uwagę, że formacja ta nie zawiera cząstek drewna, z którego zbudowana była biblijna arka. Argumentują, że natura potrafi tworzyć sama niezwykłe struktury. Ponadto według założyciela organizacji Answers in Genesis, góra Tendürek nie odpowiada przekazowi biblijnemu. Według niektórych uczonych Arka mogła osiąść w starożytnym państwie Uratu, w granicach dzisiejszej Turcji, Iranu i Armenii. Jeszcze inni twierdzą, że w czasach antycznych nikt nie był w stanie zbudować statku, który mógłby pomieścić tyle stworzeń. Jak było naprawdę? Na razie tego się nie dowiemy.