Zimą temperatura za oknami bardzo często spada poniżej zera. Mróz może pokrzyżować twoje plany, jeżeli planujesz gdzieś jechać. W samochodach stojących na dworze może pojawić się pewien bardzo uciążliwy problem. Mowa tutaj o zamarzniętych uszczelkach, które uniemożliwiają swobodne otwieranie drzwi. Sprawdź, jak możesz temu zaradzić.
Więcej podobnych porad można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Zimą uszczelki są narażone na działanie bardzo niskiej temperatury, co wpływa na ich zamarzanie. Jednak latem również mogą uleć zniszczeniu, przez upał i wysokie promieniowanie UV. Dlatego konserwacja uszczelek samochodowych powinna odbywać się niezależnie od pory roku. Aby uniknąć problemu zamarzania uszczelek zimą, należy zacząć je smarować, zanim pojawią się pierwsze mrozy. Kwota wymiany uszczelki może sięgać kilkudziesięciu złotych, a czasami nawet ponad setki. Warto zatem je zakonserwować, aby uniknąć dodatkowych kosztów.
Brak możliwości wejścia do samochodu przez zamarznięte drzwi budzi frustrację. Najgorsze, co możesz zrobić w tej sytuacji, to ciągnąć za klamkę. Nie rób tego! Może to spowodować zniszczenie lub oderwanie się uszczelki i konieczność wymiany, co nie jest tanie. Dużo lepszym sposobem będzie próba skruszenia powstałego lodu. Wystarczy, że będziesz dociskać drzwi. Napieraj na nie równomiernie w podobnych odstępach czasowych. Dzięki temu lód się skruszy i otwarcie drzwi będzie możliwe. Najlepiej jednak zakonserwować uszczelki i nie borykać się z problemem.
Żeby uniknąć przymarzania drzwi do samochodu, należy natłuścić uszczelki. Pomocna przy tym może okazać się oliwka dla dzieci. Warto sięgnąć po glicerynowy krem do rąk, który z pewnością znajdzie się w każdym domu. Dobrym działaniem charakteryzuje się także parafina. Wazelina również pomoże, jednak może brudzić, dlatego należy uważać przy wsiadaniu do samochodu. Aby zaaplikować któryś z produktów, należy najpierw umyć, a następnie wytrzeć do sucha uszczelkę.