Piękne choinki nawet za 20 zł. Gdzie ich szukać? Wybierz te gatunki, a postoją najdłużej

Święta zbliżają się wielkimi krokami, to czas na zakup idealnej choinki. Ceny drzewek, potrafią jednak przerazić. Piękną choinkę możesz dostać już za 20 zł! Jak to zrobić? Jaką wybrać, żeby postała najdłużej?

Żywa choinka wnosi do domu zapach lasu, tworzy prawdziwą atmosferę świąt. Rodzinne ubieranie choinki to wspaniały świąteczny rytuał, który każdy Polak pielęgnuje w swoim domu, jednak ceny drzewek potrafią przerazić. Są na to sposoby. Jak dostać choinkę w najniższej cenie?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najtańsze choinki to te prosto z lasu. Kupić je można bezpośrednio od leśników, a ich ceny zaczynają się już od 20 zł

Rodzaje choinek - minimalizm, przepych, a może blisko natury? Zdjęcie ilustracyjneRodzaje choinek - minimalizm, przepych, a może blisko natury? Zdjęcie ilustracyjne Happy Hirtzel/shutterstock

Skąd są wycinane choinki na sprzedaż w Lasach Państwowych?

Oferowane do sprzedaży drzewka pochodzą z cięć pielęgnacyjnych, jakie muszą być wykonywane w drzewostanach. Dzięki temu są to drzewka w pełni „ekologiczne" po prostu w lesie w wyniku panującej konkurencji i tak zginęłyby w sposób naturalny (człowiek, wycinając je, wyprzedza jedynie ten proces).

- wyjaśnia Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

Choinka i dekoracje świąteczne. Zdjęcie ilustracyjneChoinka i dekoracje świąteczne. Zdjęcie ilustracyjne Oxik/shutterstock.com

Ceny choinek są uzależnione od wysokości i gatunku drzewa. Nie ma też jednego cennika dla całego województwa. W każdym nadleśnictwie ustala się je samodzielnie. Przed zakupem drzewka należy wcześniej skontaktować się telefonicznie z leśnikiem. Następnie możesz wybrać ścięte już drzewko lub wybrać się na rodzinne ścinanie drzewka do lasu.

Zadzwoń do swojego nadleśnictwa i zorientuj się, jakie są aktualne ceny dla twojej miejscowości.

W 2022 roku pierwsze oferty choinek w prywatnym obrocie lub w marketach zaczynają się od ok. 50 zł za najmniejsze drzewka, za świerk srebrny do 2 metrów sprzedawcy oczekują ok. 100 zł.

Nadleśnictwo Bydgoszcz (teren województwa kujawsko-pomorskiego) ogłosiło termin sprzedaży choinek na Boże Narodzenie 2022. Drzewka będzie można kupić od 15 do 22 grudnia w dni powszednie i soboty na terenie szkółki Białe Błota.

Świerk pospolity w nadleśnictwie bydgoskim kosztuje od 25 zł brutto za drzewko do 0,5 m, wyższe do 2,5 m będzie kosztować około 45 zł.

Jaka choinka będzie najbardziej trwała? Jodła, sosna czy świerk?

  • Zaletą jodły jest to, że jej igły nie opadają (albo robią to w niewielkim stopniu), tylko zasychają na gałązkach. Krótko mówiąc – ta choinka nie śmieci.
  • Sosna zaczyna pachnieć, gdy poruszymy jej gałązkami.
  • Świerk, nawet gdy go nie dotykamy, intensywnie pachnie żywicą.

Prawdziwy sekret utrzymywania się choinki jest jeden. Jeśli decydujemy się na zakup żywej choinki, wybierzmy tę w doniczce, ukorzenioną, taka choinka postoi najdłużej, po świętach możemy ją zasadzić w ogrodzie.

Pamiętaj również, żeby regularnie podlewać choinkę- to przedłuży jej żywotność.

Więcej o: