Jak doprać biały obrus? Najgorsze plamy nie będą ci straszne! Poznaj skuteczny trik naszych babć

Wyciągasz z szafy biały obrus na Wigilię i okazuje się, że ma plamę? A może plama powstała podczas świątecznej wieczerzy? Bez obaw! Podpowiemy, jak w prosty sposób przywrócić obrusowi jego nieskazitelną biel.

Biały obrus w wielu domach jest nieodłącznym elementem świątecznego stołu. Jest przez to narażony na plamy każdego rodzaju. Zarówno tłuste, jak i te trudne do wyczyszczenia — z barszczu, kawy, herbaty wosku lub czerwonego wina. Pokażemy ci skuteczne metody na plamy. Sprawdź, jak przedłużyć żywotność świątecznego nakrycia stołu.

Zobacz wideo Jak efektownie złożyć serwetki na świąteczny stół?

Jak doprać obrus? Działaj szybko. Nie pozwól na zaschnięcie plamy 

Najważniejszym elementem, który łączy sposoby na pozbycie się różnych plam, jest tempo działania. Aby mieć pewność, że obrus powróci do swojego pierwotnego wyglądu, należy działać szybko, zanim plama zaschnie. Wyjątkiem od tej reguły jest wtopiony wosk. W tym przypadku należy poczekać, aż zastygnie, a następnie włożyć obrus do zamrażarki, aby po kilku godzinach móc go bez problemu odkleić. Drugim sposobem jest użycie żelazka. Pod i na obrus trzeba włożyć ręcznik papierowy, a następnie wyprasować plamę. W ten sposób papier wchłonie wosk. Pozostałe tłuste plamy można usunąć, używając płynu do naczyń. 

Te plamy są najgorsze. Jak pozbyć się plam z obrusu?

Te dwa napoje najczęściej można zobaczyć na stole. Na szczęście poplamienie nimi obrusu nie jest aż tak bardzo problematyczne. W przypadku kawy zabrudzenie należy zamoczyć w ciepłej wodzie, a później posypać sodą oczyszczoną, solą lub amoniakiem. Następnie warto wcierać specyfik w plamę, odstawić na 2-3 godziny i wyprać. Dużo łatwiej sytuacja wygląda w przypadku herbaty. Zabrudzenie należy polać sokiem z cytryny i zostawić na około 20 minut, a później wypłukać. Pomocne może okazać się także szare mydło.

Jak doprać plamy z buraka? To świąteczna udręka

Czerwień na bieli szczególnie jest widoczna. Jednak istnieje kilka domowych sposobów na usunięcie również tak trudnych plam. Należy zadziałać szybko. Najpierw trzeba zebrać nadmiar cieczy, a następnie posypać zabrudzenie dużą ilością soli i zacząć wcierać, a później zostawić. Po 2-3 godzinach, kiedy sól przestanie barwić się na czerwono, należy zamoczyć obrus w zimnej wodzie i wyprać. Podobne działanie ma również mąka ziemniaczana. Można jej użyć zamiast soli. Plamę można potraktować także alkoholem. Wystarczy polać na zabrudzenie białe wino lub szampana, a następnie włożyć obrus do zimnej wody i wyprać. 

Więcej o: