Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne? Ten jeden popularny błąd może doszczętnie je uszkodzić

Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne? W ciągu ostatnich lat stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Niemniej jest to stosunkowo nowa metoda pozyskiwania energii, więc wiąże się z nią wiele wątpliwości. Przykładowo, wiele osób nie wie, jak odśnieżać panele fotowoltaiczne. Bardzo łatwo je wtedy uszkodzić.

Choć śnieg może dodawać uroku zimowej scenerii, to nie we wszystkich miejscach jest on pożądany. Odśnieżanie jest prawdopodobnie jednym z najbardziej uciążliwych zimowych obowiązków. Czasami może też stanowić kwestię dyskusyjną tak jak w przypadku paneli fotowoltaicznych. Odpowiedź tutaj nie jest jednoznaczna. Dużo zależy od tego, jakie warunki pogodowe panują danego roku. Należy uwzględnić również to, jakie konkretnie panele posiadamy. Jakimi zasadami powinniśmy się kierować?

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Czy można odśnieżać panele fotowoltaiczne? Można, a czasami nawet trzeba

Pierwszym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę przy ocenie, czy panele muszą być odśnieżone, jest ilość śniegu. Jeśli opady śniegu są niewielkie, najprawdopodobniej nie musisz interweniować. Śnieg sam stopnieje lub osunie się po krótkim czasie. Ważne jest również to, pod jakim kątem są nachylone twoje panele. Jeśli nachylenie to jest bardzo małe lub opady są duże i warstwa śniegu utrzymuje się na panelach przez kilka dni, wówczas śnieg trzeba usunąć. W przeciwnym razie możliwe są uszkodzenia pod wpływem za dużego ciężaru.

Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne? Przede wszystkim bądź delikatny

Panele fotowoltaiczne to delikatne urządzenia, więc jeśli podejmujesz się ich odśnieżania, musisz zachować ostrożność. Śnieg powinien być sypki, a użyte narzędzia delikatne. W przypadku, gdy śnieg jest zmarznięty, lepiej jest całkowicie wstrzymać się przed odśnieżaniem.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Czy mycie fotowoltaiki ma sens?

Duże opady śniegu w Polsce zdarzają się coraz rzadziej, zwłaszcza w niektórych regionach kraju. Co zatem z czyszczeniem paneli fotowoltaicznych w takich sytuacjach lub w trakcie pozostałych części roku, gdy śniegu nie ma? Czy jest to konieczne? Okazuje się, że panele znacznie lepiej pozostawić w spokoju. Ryzyko ich uszkodzenia podczas czyszczenia jest duże, a działanie deszczu czy topniejącego śniegu będzie w zupełności wystarczające, aby pozbyć się zanieczyszczeń.

Więcej o: