Chałwa, miotły, grill i pasterka. Jak wyglądają święta za granicą? Sprawdź tamtejsze tradycje

Święta w Polsce obchodzi się w bardzo tradycyjny sposób. Niektórzy decydują się jednak wyjechać w tym czasie za granicę. Sprawdź, jakie tradycje bożonarodzeniowe występują w innych krajach.

Co kraj, to obyczaj. Zwłaszcza przy okazji obchodów świąt. Boże Narodzenie obchodzi się we wszystkich państwach, jednak nie zawsze wygląda tak samo. Pojawiają się punkty wspólne, ale występują też czynności, o których się nie słyszy. Niektóre zagraniczne tradycje mogą cię zaskoczyć. Sprawdź, jak święta obchodzi się w innych krajach. 

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Święta w lecie. Tradycje bożonarodzeniowe w Australii

Kiedy za oknem wysoka temperatura i słońce w pełni, aż żal nie wyjść na plażę. Nic zatem dziwnego, że święta w Australii spędza się nad morzem. Te dni upływają Australijczykom na surfowaniu, żeglarstwie i wylegiwaniu się na plaży. Można zapomnieć o świątecznym stroju. Najwygodniejsze na Boże Narodzenie okazują się stroje kąpielowe. Wigilia odbywa się na świeżym powietrzu, gdzie zamiast pierogów i barszczu, rodziny zajadają się grillem. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Hiszpania — chałwa i świąteczne polano. Kto przynosi prezenty?

W tym kraju rodzinny posiłek zaczyna się dopiero po Pasterce. Wśród potraw znajduje się ciasto, w którym ukryte są drobne upominki. Co ciekawe Hiszpanie nie dzielą się opłatkiem, a... chałwą. W Hiszpanii podarki zapewnia świąteczne polano, czyli kawałek drewna z dorobionymi oczami i nogami. Jednak aby dostać prezent, należy wrzucić je do kominka i tak długo bić kijami, aż nie wyrzuci z siebie upominków i słodyczy. 

Mopy, miotły, płonąca koza i Kaczor Donald, czyli Skandynawskie tradycje

Mieszkańcy Norwegii wierzą, że w czasie świąt na Ziemię wracają złe duchy i moce. Przemieszczają się między domami za pomocą mioteł. Dlatego, zanim zasiądzie się do Wigilii, najpierw trzeba schować mopy i miotły, aby uniemożliwić im podróżowanie. W Szwecji tradycją jest stawianie gigantycznej słomianej kukły kozy. Jednak od pewnego czasu zwyczajem nie jest tylko podziwianie eksponatu, ale także niszczenie go, aby nie przetrwał do świąt. W tym kraju w Wigilię o 15:00 transmituje się  "Kaczor Donald Special", czyli show, które ogląda się całą rodziną. 

Więcej o: