Kaktus bożonarodzeniowy więdnie? Nie popełniaj tego błędu, a znów będzie uginał się od kwiatów

Kwiat grudnik nazywany także kaktusem bożonarodzeniowym to roślina łatwa w uprawie, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Bez nich może zwiędnąć, a to znacznie pogorszy jego wygląd. Jak pielęgnować grudnik, jak i czym polewać oraz w jakiej temperaturze ta roślina czuje się najlepiej?

Nazwa Kaktus Bożonarodzeniowy wzięła się od tego, że grudnik kwitnie na przełomie listopada i grudnia, a w czasie świąt zazwyczaj można podziwiać jego kwiaty. Najczęściej występują w jaskrawych kolorach m.in. czerwonym, pomarańczowym, jasnoróżowym czy białym. Grudnik to roślina z rodziny kaktusowatych. Kaktus Bożego Narodzenia naturalnie występuje w lasach tropikalnych Ameryki Południowej w rejonie Rio de Janeiro. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Kwiat grudnik: jak pielęgnować? Czym podlewać grudnika?

Jeśli chcesz, aby grudnik pięknie zakwitł, należy prawidłowo podlewać tę roślinę. Kiedy rozpoczyna się faza kwitnienia, trzeba go podlewać raz w tygodniu. Pamiętaj, aby każdego dnia sprawdzać, czy ziemia w doniczce jest wilgotna. Grudnika warto także podlewać nawozem do roślin doniczkowych. Preparat można stosować raz na dwa miesiące w okresie kwitnienia grudnika. 

Co zrobić, żeby kaktus bożonarodzeniowy pięknie zakwitł na Święta?

Najlepszym miejscem dla grudnika będzie jasna przestrzeń, jednak nie może on stać w pełnym słońcu. Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie doniczki z kaktusem na parapecie wychodzącym na wschód. Zanim grudnik zakwitnie, powinien przebywać w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi 15 stopni, jednak kiedy już pojawią się kwiaty, to należy postawić go w miejscu, gdzie temperatura wynosi 20 stopni. Pamiętaj, że kiedy grudnik zakwitnie i zmienisz mu stanowisko na korzystniejsze, nie możesz go ponownie przenosić, to może spowodować, że grudnik zwiędnie.

Więcej o: