Drzewko bożonarodzeniowe to obowiązkowy element wystroju w grudniu. Niektórzy z nas uwielbiają jego urok tak bardzo, że dekorują je już na początku miesiąca. Wielu z nas ma zapewne również bardzo podobne ozdoby. Choć asortyment w tym zakresie staje się coraz bardziej rozmaity z biegiem czasu, to wciąż pojawiają się tu te same elementy: gwiazdy, dzwonki czy światełka. Okazuje się, że nie jest to przypadek i wszystko ma swoje znaczenie.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zwyczaj dekorowania choinki zaczął być praktykowany w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrował do nas z Niemiec. Tradycja ta zyskiwała popularność w różnych regionach w nieco innym czasie, ale ostatecznie opanowała cały kraj. Warto wiedzieć, że samo drzewko ma symbolizować życie i narodziny Chrystusa. Dlatego też ubiera się drzewka iglaste, które są zielone niezależnie od pory roku.
Jednym z najważniejszych elementów choinki jest symbol gwiazdy, co oczywiście nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej. Gwiazda bardzo często zdobi czubek choinki, choć popularne są również drobniejsze dekoracje w tym kształcie, które zdobią pozostałe części drzewka. Niegdyś dość powszechne było również wieszanie orzechów zapewniających dobrobyt i siłę, a także jabłek nawiązujących do biblijnego owocu. Dzwoneczki oznaczały dobrą nowinę, a pierniczki miały zagwarantować słodkie życie. Aniołki z kolei dawały domownikom bezpieczeństwo.
Światełka na choinkę są niewątpliwie bardziej współczesną ozdobą choinkową, jednak mają one takie samo znaczenie, jak stosowane kiedyś świeczki choinkowe. Symbolizują one jasność, która przyszła na świat wraz z narodzinami Zbawiciela. Łańcuchy natomiast mają na celu wzmocnienie więzów rodzinnych, jednocześnie chroniąc domostwo przed problemami.