Rozplenica japońska. Piękna ozdoba ogrodu dla początkujących i nie tylko. Pamiętaj o kilku zasadach

Wiele traw ozdobnych charakteryzuje się niezwykle atrakcyjnym wyglądem, który w niczym nie ustępuje kwiatom. W Polsce szczególną popularnością cieszy się rozplenica japońska, znana również jako rozplenica piórkowa. Co czyni ją tak chętnie wybieraną rośliną? Odpowiadamy!

Rozplenica japońska niekiedy nazywana jest „fontannową trawą ozdobną", co oczywiście nawiązuje do charakterystycznego wyglądu rośliny. Jej liście są szarozielone, wąskie i długie, lecz główną ozdobę rozplenicy stanowią pierzaste kłosy, które wyrastają wysoko ponad kępy liści. Mają one barwę szarozieloną, a w trakcie sezonu ich odcień przechodzi do czerwonobrązowego. Swoją popularność trawa zyskała jednak nie tylko dzięki walorom estetycznym, ale też i łatwości uprawy. Co warto o niej wiedzieć?

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rozplenica japońska i jej uprawa. Popularna ozdoba ogrodów

Rozplenica japońska rośnie dość szybko i osiąga rozmiary od 40 do 150 cm wysokości i rozpiętości, więc nadaje się do większych i mniejszych ogrodów. Trawa ta wymaga ciepłego, słonecznego stanowiska, gdzie będzie osłonięta od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, lekko gliniaste, utrzymujące wilgoć i przepuszczalne. Co ważne, rozplenica potrzebuje okrycia przed zimą.

Pielęgnacja rozplenicy japońskiej w donicy. O czy należy pamiętać?

Dużą zaletą rozplenicy japońskiej jest możliwość uprawy w donicy, np. na balkonie lub tarasie. Wystarczy zapewnić jej słoneczne i zaciszne stanowisko, żyzną ziemię z warstwą drenażową, a sama donica powinna mieć otwór w dnie. Nie zapominamy też o systematycznym podlewaniu, gdyż rozplenica lubi wilgoć.

Rozplenica japońska: odmiany. Które z nich będą najlepsze dla ciebie?

Do najpopularniejszych odmian rozplenicy japońskiej należą:

  • Hameln. Jedna z większych odmian, sięgająca do 1 m wysokości. Jej kwiatostany mogą mieć nawet 20 cm. Ich barwa jest jasnozielona, a z czasem przechodzi przez różowawą do brunatnoszarej.
  • Rozplenica japońska Hameln Gold. Jest to odmiana raczej niewielka, sięgająca jedynie do 50 cm. Jej cechą charakterystyczną są żółtozłote liście.
  • Lady U Pennisetum. Odmiana ta dorasta do 150 cm. Wyróżniają ją ciemnozielone liście, które jesienią stają się żółte, oraz fioletowe i beżowe kwiatostany.
  • Red Head. Jest to odmiana średnich rozmiarów, sięgająca do 100 cm. Ma ona piękne, bujne kwiatostany w kolorze czerwono-różowym, które z czasem stają się brązowo-czarne.
Więcej o: