Pielęgnacja zielistki. Jak o nią dbać, aby przydała się w domu? Ta roślina nie tylko cieszy oko

Zielistka jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jej wymaganie są niewielkie, a jej łatwość w uprawie sprawia, że jest idealna dla ogrodniczych nowicjuszy. Poznaj kilka zasad pielęgnacji zielistki i ciesz się tą praktyczną rośliną cały rok!

Zielistka Sternberga jest znana wszystkim amatorom roślin doniczkowych. Jej pielęgnacja jest dziecinnie prosta, a wnosi piękną ozdobę do twojego domu. Oprócz tego ma interesujące zdolności takie jak oczyszczanie powietrza czy pochłanianie wilgoci. Sprawdź, jak pielęgnować zielistkę.

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego warto hodować zielistkę? Nie tylko łatwość uprawy

Ta całoroczna roślina rośnie do około 30 centymetrów wysokości, a jej wygląd jest podobny do trawy ozdobnej. Jej długie i wąskie liście rozkładają się dookoła jej. Może stać w doniczce postawionej na parapecie lub w szafie, ale świetnie będzie się prezentować w wiszącej doniczce. Zielistka bardzo szybko rośnie. Ta roślina jest naturalnym filtrem na szkodliwe substancje lotne i bakterie. Ma zdolność do oczyszczania powietrza, a poza tym świetnie wyłapuje nie tylko kurz, ale też substancje toksyczne. Zielistka może nam również oszczędzić pieniędzy, ponieważ wyśmienicie pochłania wilgoć, dzięki czemu drogie, sklepowe urządzenia będą zbędne. 

 

Pielęgnacja zielistki. Nie zapomnij o podlewaniu! 

Zielistka jest rośliną, która lubi wodę, dlatego warto ją podlewać średnio co 2-3 dni. Warto jednak zapamiętać, że suche podłoże nie zagrozi roślinie, a bardzo łatwo ją zalać. Zbyt częste podlewanie grozi przegniciem jej korzeni.  Zimą warto zmniejszyć częstotliwość podlewania, ponieważ woda będzie dłużej odparowywać. Nie zapominaj jednak o regularnym zraszaniu zielistki, gdyż nie tylko upiększy to jej liście, ale również pomoże jej bujnie rosnąć. Podłoże zielistki powinno być wilgotne, ale nie zalane! 

Gdzie postawić zielistkę Sternberga? Jest dość uniwersalna

Zielistka naprawdę nie ma dużych wymagań. Bardzo dobrze poradzi sobie w każdym świetle, z wyjątkiem bezpośredniego słońca, które może poparzyć jej liście. Jeśli chodzi o temperaturę to również nie problem. Zakres, w którym będzie się rozwijać jest bardzo duży i mieści się w przedziale od 6 do 30 stopni Celsjusza. Jej optymalna temperatura jednak wynosi od 15 do 20 stopni Celsjusza. Jeśli nie chcesz, aby jej liście szybko uległy przesuszeniu, nie stawiaj jej obok kaloryfera. Zielistka najlepiej czuje się w ziemi kwiatowej.

Więcej o: