Dni wolne za święto w sobotę 2023. Ten jeden dokument zadecyduje o tym, czy dostaniesz dzień urlopu

Wolne za święto w sobotę 2023. Ile razy zyskamy dzień wolny? Komu przysługuje dzień wolny za święto w sobotę? Okazuje się, że w nadchodzącym roku takich dni nie będzie wiele. Co więcej, urlop przysługuje jedynie tym, którzy podpisali szczególny rodzaj umowy.

W Polsce szczególnie święta państwowe są zazwyczaj ustawowo dniami wolnymi od pracy. Gdy święto wypada w niedziele, pracodawca nie musi nic z tym robić, jednak gdy dzień ten będzie wypadał w sobotę, musi on przekazać pracownikowi dodatkowy dzień wolny. Taki dzień wolny musi zostać wykorzystany przez pracownika oraz przekazany przez pracodawcę w tym samym okresie rozliczeniowym.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień wolny za święto w sobotę 2023. Kodeks pracy przedstawia jasno tę sytuację

Według Kodeksu pracy zgodnie z artykułem 130 paragrafem 2 wyłącznie pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do dodatkowego dnia wolnego, gdy święto ustawowo wolne od pracy wypadało w sobotę. Jeśli pracownik pracuje również w soboty zgodnie z harmonogramem, to tego dnia ma po prostu wolne. Dodatkowy dzień wolny pracodawca ustala wspólnie z pracownikiem lub może zaproponować kilka dni, z których pracownik wybierze sobie jeden dogodny termin. Gdy święto wypada w niedzielę, pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny. Jeśli zatrudniono zleceniobiorcę, dzień wolny nie będzie wówczas płatnym

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin

- czytamy w Kodeksie pracy.

Brudny piekarnik Jak wyczyścić piekarnik? Pokrój ten lubiany owoc i przetrzyj szybę

Wolne od pracy w 2023 roku. Kiedy zyskasz dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę?

Lista świąt w 2023 roku, które wypadają w sobotę, nie jest zbyt długa. W 2023 roku jedynym świętem przypadającym na sobotę będzie 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości. Za ten dzień jako pracownik posiadający umowę o pracę otrzymasz dodatkowy dzień wolny.

lampki choinkowe Jak szybko założyć lampki choinkowe? Tiktokerka pokazała jak to zrobić

Więcej o: