W Polsce szczególnie święta państwowe są zazwyczaj ustawowo dniami wolnymi od pracy. Gdy święto wypada w niedziele, pracodawca nie musi nic z tym robić, jednak gdy dzień ten będzie wypadał w sobotę, musi on przekazać pracownikowi dodatkowy dzień wolny. Taki dzień wolny musi zostać wykorzystany przez pracownika oraz przekazany przez pracodawcę w tym samym okresie rozliczeniowym.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Według Kodeksu pracy zgodnie z artykułem 130 paragrafem 2 wyłącznie pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do dodatkowego dnia wolnego, gdy święto ustawowo wolne od pracy wypadało w sobotę. Jeśli pracownik pracuje również w soboty zgodnie z harmonogramem, to tego dnia ma po prostu wolne. Dodatkowy dzień wolny pracodawca ustala wspólnie z pracownikiem lub może zaproponować kilka dni, z których pracownik wybierze sobie jeden dogodny termin. Gdy święto wypada w niedzielę, pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny. Jeśli zatrudniono zleceniobiorcę, dzień wolny nie będzie wówczas płatnym.
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin
- czytamy w Kodeksie pracy.
Lista świąt w 2023 roku, które wypadają w sobotę, nie jest zbyt długa. W 2023 roku jedynym świętem przypadającym na sobotę będzie 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości. Za ten dzień jako pracownik posiadający umowę o pracę otrzymasz dodatkowy dzień wolny.