Szykuje się rewolucja w przepisach. Ta grupa osób zyska szczególne przywileje na NFZ

Już niedługo szykują się zmiany w przepisach. Prawo, które wejdzie w życie oznacza szczególne przywileje dla jednej grupy pacjentów. Nie będą musieli oni czekać w kolejkach, ponieważ są objęci projektem ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej.

Wraz z nadejściem nowego roku wejdą w życie kolejne nowe ustawy. Jedną z nich jest zmiana dotycząca osób, które mogą korzystać z usług świadczonych w placówkach medycznych bez kolejki. Lista osób uprzywilejowanych będzie jeszcze dłuższa niż do tej pory. 

Zobacz wideo Ćwiąkalski o zmianach w kodeksie karnym: Niektóre przepisy są niekonstytucyjne

Zainteresował cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na gazeta.pl

Kogo obowiązywały szczególne przywileje na NFZ do tej pory?

Inni uprzywilejowani mają możliwość ominięcia kolejki w placówkach medycznych, w których jest przyjmowane ubezpieczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Lista zwolnionych z kolejek jest już długa, a niektórzy martwią się, że osoby, które nie mają tego przywileju, będą musiały czekać jeszcze dłużej na swoje wizyty u lekarza. Osoby, które do tej pory były zwolnione z czekania w kolejce, to m.in.:

  • Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
  • kobiety w ciąży
  • inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci
  • uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani, których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%
  • działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych
  • cywilne niewidome ofiary działań wojennych

Nowe przepisy będą obowiązywać szczególną grupę osób. Kogo?

Do grona osób, które nie muszą stać w kolejce do lekarza, dołączają mundurowi. Chodzi tu o policjantów, strażaków, żołnierzy i terytorialsów. Ponadto zwolnieni z kolejki będą również członkowie ich rodzin. Trzeba jednak pamiętać, że z tych przywilejów będzie można skorzystać wyłącznie w placówkach podlegających Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ministerstwu Obrony Narodowej.

Czy dzieci muszą stać w kolejce do lekarza? Przepisy jasno określają

Jeśli dziecko ma polskie obywatelstwo, to może skorzystać ze świadczeń zdrowotnych. Powinno również zostać zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. To nie wystarczy jednak, by ominąć kolejkę. Dziecko jest przyjmowane poza kolejnością, jeśli ma zaświadczenie o ciężkiej upośledzeniu lub chorobie zagrażającej życie, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w trakcie powikłań przy porodzie.

Więcej o: