Jak psy widzą świat? Jaki kolor piłeczki wybrałby twój pies? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Psy widzą świat inaczej niż ludzie. Jest to związane z różnicami w budowie oka. Okazuje się, że te czworonogi widzą znacznie mniej kolorów niż my. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jakie kolory rozróżniają. Wyjaśniamy także, czy psy dobrze widzą w ciemności.

Jaki kolor piłeczki wybrać dla psa, aby ją zauważył? Choć może wydawać się, że ta w kolorze czerwonym najbardziej go zainteresuje, to prawda jest całkiem inna. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

Jakie kolory rozróżniają psy? Czy widza tylko w czerni i bieli? 

Psy widzą znacznie mniej kolorów niż ludzie. Wzrok naszych czworonożnych pupili znacznie różni się od naszego. Kiedyś istniał mit, że psy widzą świat wyłącznie w czerni i bieli, okazuje się jednak, że nie jest to prawda. Ludzi posiadają trzy rodzaje komórek, nazywane czopkami, to dzięki nim możemy rozróżniać wiele rodzajów kolorów. Z kolei psy posiadają tylko dwa rodzaje tych komórek - donosi portal livescience.com. Podobnie jak większość ssaków psy potrafią odróżnić kolor żółty i niebieski, z kolei kolor czerwony widza, jako czarny. Psy rozróżniają także odcienie szarości. Jeśli planujesz zakup kolejnej zabawki dla swojego psa, to warto wybrać tę w kolorze niebieskim lub żółtym.

Ryba Kalendarz wędkarski - styczeń 2023. Harmonogram i szanse na udane łowy

Czy psy widzą w ciemnościach? Co ma na to wpływ?

O tym, że koty widzą w ciemności, wie wiele osób. Czy psy również mają taką umiejętność? One także bez problemu są w stanie dostrzec na swojej drodze przeszkody nawet po zachodzie słońca. Ma na to wpływ powierzchnia rogówki oka oraz wielkość soczewki, dzięki temu psie oko może skupić dużo światła. Choć psy mają mniej czopków (odpowiadających za wykrywanie kolorów), to posiadają znacznie więcej komórek czułych na światło (pręcików) niż człowiek. To właśnie ilość pręcików ma wpływ na dobre widzenie w przyciemnionym świetle - informuje portal psy.pl. Psy są w stanie rozpoznawać kształty, jednak ostrość ich widzenia po zmroku nie jest najlepsza. Mimo to te czworonogi widzą w ciemności pięć razy lepiej niż człowiek

Czy będzie śnieg na święta 2022? (zdjęcie ilustracyjne) Czy będzie śnieg na Święta 2022? W tych regionach ulepisz bałwana

Więcej o: