Przepaść Hranicka, bo niej mowa znajduje się w Czechach i jest najgłębszą podwodną jaskinią na świecie. Hranická propast leży w granicach miasta Hranice na Morawach, w powiecie Przerów, w kraju ołomunieckim. Ile metrów w głąb liczy?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pierwsze wzmianki na temat przepaści sięgają średniowiecza. Wtedy to podobno znalazł się pierwszy śmiałek, który chciał zbadać, jak głębokie jest jezioro. Nurek po wielu próbach stwierdził, że jama nie ma dna. Ustalono tym samym, że przepaść stanowi bramę do piekła.
Na początku XX wieku po raz pierwszy podjęto naukową próbę zmierzenia pieczary. Dzięki ówczesnym metodom ustalono, że jaskinia ma więcej niż 36 metrów. Od lat 60. przy pomocy nurków odkryto, że lej ma ponad 88 metrów.
W 2012 roku polski nurek Krzysztof Starnawski zszedł na głębokość 225 metrów zaś sondę, którą miał ze sobą opuścił na 373 metrów. Po dodaniu suchej części przepaści wyliczono, że Przepaść Hranicka na łącznie 442,5 metra głębokości.
Rekord Starnawskiego został pobity w 2022 roku. Międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem ekspertów z Portugalii użył robota UX-1Neo. Maszynie udało się zejść na głębokość aż 450 metrów. Tym samym został ustanowiony nowy rekord dla najgłębszej podwodnej jaskini na świecie.
Na tym jednak nie koniec, ponieważ niektórzy specjaliści są zdania, że jaskinia może sięgać nawet 700 metrów. Niestety jak dotąd cały labirynt znajdujący się pod powierzchnią wody nie został jeszcze zbadany i nie udało się dotrzeć do jego dna.
Będący częścią narodowego rezerwatu przyrody Hurka u Hranic obiekt nadal czeka na śmiałków pragnących sprawdzić, czy wrota do piekieł istnieją naprawdę.