W roku ubiegłym, na mapie Polski pojawiło się 10 nowych miast. W nadchodzącym roku będzie ich aż 15. Najwięcej z nich przybędzie w województwie łódzkim oraz mazowieckim, w każdym z nich po cztery. Projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a został on opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Miejscowość, która chce zyskać status miasta, musi spełnić szereg wymagań np. przestrzenno-architektonicznych. Konieczne jest też oczywiście złożenie odpowiedniego wniosku do ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Nadawanie praw miejskich należy do kompetencji Rady Ministrów, a odpowiednie rozporządzenie zawsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia.
Od 1 stycznia 2023, na mapie Polski pojawią się następujące miasta:
Dla czterech miejscowości wnioski zostały rozpatrzone negatywnie (Sułów, Turobin, Milejów-Osada oraz Skarbimierz-Osiedle).
Główną zaletą zyskania statusu miasta są związane z tym dofinansowania, co oczywiście jest korzyścią bardzo pożądaną. Może przyczynić się to do rozwoju miejscowości i zarazem poprawy jakości życia jego mieszkańców. Miasta mogą starać się o zarezerwowane dla nich dotacje, a ponadto mają one znacznie większe pole manewru, jeśli chodzi o Fundusze Europejskie.