Ruiny kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja znajdują się w Trzęsaczu, w nadmorskiej wsi położonej w województwie zachodniopomorskim. Gotycka świątynia została wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku około 1,8-2 kilometrów od brzegu morza.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Świątynia była jedną z najokazalszych w regionie. Początkowo należała do kościoła katolickiego, jednak po reformacji w 1534 roku stała się kościołem ewangelickim. Na terenie przykościelnym znajdował się także cmentarz, który zaczął ulegać erozji w II połowie XVIII wieku. Nekropolię zamknięto w 1809 roku. Próbę zatrzymania zjawiska abrazji po raz pierwszy podjęto w 1750 r., wówczas budynek znajdował się 58 metrów od klifu, aby zapobiec dalszemu osuwaniu się ziemi, użyto pali ochronnych oraz mat z faszyny. Niestety nie powstrzymało to zjawisk erozyjnych.
W 1868 roku wierni nadal gromadzili się w kościele, mimo że jego odległość od klifu wynosiła zaledwie 1 metr. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto świątynie 2 sierpnia 1874 roku. Ostatnia msza odbyła się kilka miesięcy wcześniej - 2 marca 1874 roku. W 1891 roku morze odkryło pierwsze kamienne fundamenty świątyni, a dziewięć lat później w wyniku podmywania klifu osunął się fragment przypory. Ściana północna kościoła zawaliła się w nocy z 8 na 9 marca 1900 roku. W kolejnych latach morze zabierało następne fragmenty kościoła. Po raz ostatni do erozji budynku doszło 1 lutego 1994, wówczas osunęła się połowa ściany południowej. Co ciekawe, ruiny kościoła w Trzęsaczu to jedyna tego typu atrakcją w całej Europie.