Fatsja japońska. Jak ją pielęgnować? Sprawdzone zasady sprawią, że wyrośnie bujna i piękna

Szukasz wyjątkowej rośliny doniczkowej, która ozdobi twoje wnętrze, będzie charakterystyczna i wzbudzi zachwyt domowników? Może skusisz się na Fatsję japońska! Sprawdź, jakie ma wymagania i co należy robić, aby o nią dbać tak, by twój dom zamienił się w czarodziejski ogród!

Fatsja uchodzi za jedną z najbardziej okazałych roślin doniczkowych. Jej wyjątkowy wygląd z pewnością doda charakteru twojemu wnętrzu. Ma nie tylko ciekawą barwę, ale i kształt liści. Jeżeli masz dużo wolnej przestrzeni lub szukasz rośliny pokaźnych rozmiarów do biura, to fatsja z pewnością będzie dla ciebie idealna. 

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fatsja i jej naturalne środowisko. Skąd pochodzi?

Fatsja japońska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Japonii. W naturalnym środowisku występuje w postaci ogromnego krzewu, który może osiągnąć aż 5 metrów wysokości. Kwalifikuje się ją do roślin długowiecznych. Co ciekawe nie wymaga specjalnej ziemi ani określonej temperatury. Fatsja w okresie kwitnienia wypuszcza małe, białe kwiatki, które zbierają się w okazałe kwiatostany. Największym znakiem rozpoznawczym tej rośliny są jednak liście o charakterystycznym kształcie. Ich średnica osiąga nawet 40 cm. 

Doniczkowa odmiana fatsji. Czym się różni od swojej pierwotnej wersji?

Najważniejszą różnicą odmiany doniczkowej od tej występującej w Japonii, która będzie kluczowa podczas podejmowania decyzji dotyczącej kupna fatsji, jest jej wielkość. W warunkach domowych roślina nie osiąga aż tak okazałych rozmiarów. Zazwyczaj ma jedynie metr wysokości. Liście również są mniejsze — średnica wynosi około 20-30 cm. Na uwagę zasługuje ich kolor. Mogą przybierać kremowo-zielony, biało-zielony lub jaskrawozielony odcień, który zależy oczywiście od odmiany. Fatsja doniczkowa również nie ma specjalnych wymagań.

Najważniejsze zasady pielęgnacji. Jak dbać o fatsję? 

Roślinę najlepiej ustawić w zacienionym miejscu. Temperatura również nie jest problemem. Fatsja będzie rosła zarówno w 10, jak i 20 stopniach Celsjusza. Nie przepada za dużą wilgotnością, dlatego warto podlewać ją raz w tygodniu. Nie potrzebuje specjalnego podłoża, dlatego w zupełności wystarczy jej uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych. Raz na jakiś czas warto wziąć wilgotną szmatkę i przetrzeć jej liście. Trzeba zapamiętać, że fatsja jest trująca, dlatego przesadzanie czy inne zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach. 

Więcej o: