Szeflera drzewkowata i parasolowata. Jak je pielęgnować? Jeden trik sprawi, że już zawsze będą zielone

Szeflera drzewkowata i parasolowata to dwa inne, choć podobne gatunki. Jak pielęgnować szeflerę? Wystarczy, że zapamiętasz te kilka zasad, a będzie zawsze zielona i wspaniale ozdobi wnętrze twojego mieszkania. Sprawdź, co warto pamiętać, aby szeflera bujnie rosła.

Szeflera to wspaniała roślina doniczkowa, która nie ma zbyt wielkich wymagań. Wspaniale ozdobi wnętrze twojego mieszkania i nada mu egzotycznego klimatu. Wystarczy zapamiętać zaledwie kilka zasad, a szeflera będzie bujnie rosnąć i będzie zawsze zielona. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Szeflera drzewkowata i parasolowata. Czym się różnią? 

Kształt całego liścia obydwu gatunków może kojarzyć się z parasolką, jednak u szeflery parasolowatej listki najczęściej są spiczasto zakończone, u drzewkowatej - tępo. Ich uprawa jest podobna.

Pielęgnacja szeflery. Koniecznie pamiętaj o oświetleniu

Szeflera toleruje zarówno półcień, jak i światło rozproszone. Jednak pamiętaj, że zbyt wielka ilość światła może sprawić, że liście rośliny będą znacznie drobniejsze. Bezpośrednie słońce może nawet doprowadzić do ich żółknięcia. Najlepszym stanowiskiem do uprawy będzie takie, gdzie panuje półcień. Uważaj jednak, aby miejsce nie było zbyt ciemne, ponieważ liście szeflery zaczną opadać. Wyjątek stanowi odmiana rośliny o pstrokatych liściach, która wymaga sporego nasłonecznienia. 

Natomiast jeśli chodzi o temperaturę, to roślina doskonale poradzi sobie w około 20 stopniach Celsjusza. Zimą warto zadbać o niebo chłodniejsze miejsce, w którym będzie panować około 15 stopni Celsjusza. 

 

Jak dbać o szeflerę? Potrzebuje ona sporej wilgotności

Szeflera to roślina, która potrzebuje sporo wody. Należy ją obficie podlewać, ponieważ ziemia, w której ją posadzisz, powinna być zawsze lekko wilgotna. Roślinie należy dostarczać wodę około 2-3 razy w tygodniu. Zimą, można lekko ograniczyć podlewanie do 1 razu w tygodniu. Uważaj jednak żeby nie przelać rośliny, ponieważ może to doprowadzić do gnicia jej korzeni. Wyblakły kolor szeflery, może oznaczać, że dostarczasz jej zbyt wiele wody.

Więcej o: