Połącz te składniki, a otrzymasz skuteczny płyn do spryskiwaczy. Genialny i tani domowy sposób!

Zimowe warunki pogodowe stanowią utrudnienie w wielu sytuacjach. Doskonale o tym wiedzą kierowcy. Choć płyn do spryskiwaczy powinien być stosowany przez cały rok, jego zimowa wersja musi sprostać specjalnym wymaganiom. Jak wykonać domowy płyn do spryskiwaczy, który będzie skuteczny i tani?

Domowy płyn do spryskiwaczy to doskonała alternatywa dla płynów komercyjnych. Każdy może wykonać go samodzielnie. Co prawda, zimowy płyn do spryskiwaczy musi zawierać alkohol, aby mieć odpowiednie właściwości, więc będzie to nieco kosztować. Niemniej opcja ta wciąż jest znacząco tańsza niż zakup gotowego produktu w sklepie. Wystarczy tylko dokładnie przestrzegać określonych proporcji, aby poradzić sobie z lodem, mrozem oraz zanieczyszczeniami.

Zobacz wideo Jaki był najlepszy samochód 2022 roku? Zaczynamy głosowanie w plebiscycie The Best of Moto!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Domowy płyn do spryskiwaczy. Jak wykonać go samodzielnie?

Aby wykonać domowy płyn do spryskiwaczy, będziemy potrzebować naczynia o pojemności 2 litrów, do którego wlewamy 1 litr wody. Najlepsze rezultaty zyskamy, wykorzystując wodę demineralizowaną lub z filtra, co ograniczy ilość kamienia. Następnie, do wody należy dodać 1 łyżkę płynu do naczyń i dokładnie wymieszać. Na koniec dodajemy 100 ml octu (około pół szklanki) i 250 ml (1 pełna szklanka) alkoholu izopropylowego 70%. Otrzymany roztwór jest gotowy do użycia.

Domowy płyn do spryskiwaczy w wersji letniej. Proste rozwiązanie na cieplejsze miesiące

Jeszcze łatwiej wykonamy letni płyn do spryskiwaczy. W tym przypadku wystarczy postępować tak, jak w instrukcji powyżej, ale z pominięciem octu i płynu. Inaczej mówiąc, za tę wersję płyny zapłacimy dosłownie grosze. Warto zatem zapamiętać tę poradę na przyszłość.

Płyn do spryskiwaczy a mandat. Czy za brak płynu do spryskiwaczy grozi kara?

Czy płyn do spryskiwaczy trzeba wozić w bagażniku? Dość często pojawiającą się wątpliwością jest to, czy za brak płynu do spryskiwaczy możemy zostać ukarani mandatem. Okazuje się, że nie do końca. Może to faktycznie przyczynić się do otrzymania mandatu, ale nie w sposób bezpośredni. Jeśli kontrola drogowa zdecyduje się nas ukarać, powodem będą zabrudzone szyby, które stanowią zagrożenie według przepisów Prawa o ruchu drogowym (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5). Oznacza to zatem również, że nie ma obowiązku posiadania zapasu płynu w bagażniku.

Więcej o: