Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne? Zawsze trzymaj się tych zasad, a mróz nie będzie im straszny

Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne? Mamy kilka sposobów, które sprawdzą się idealnie! Tej zimy wiele osób zadaje sobie pytanie, czy odśnieżać panele fotowoltaiczne. To ważna kwestia, ponieważ niestety łatwo je zniszczyć. Poznaj nasze sposoby, które uchronią je przd mrozem.

Wielu właścicieli paneli fotowoltaicznych zastanawia się jak je odśnieżyć i czy warto to robić. Gruba pokrywa śniegu na logikę zakrywa dostęp do światła słonecznego i hamuje produkcję energii. Jednak w jaki sposób można odśnieżyć panele i kiedy należy to robić? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w artykule.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne? Stosuj się sprawdzonych metod

Panele fotowoltaiczne to spory wydatek, o który bez wątpienia należy zadbać o każdej porze. Jeśli nastąpiły duże opady śniegu i Twoje panele zostały nim zakryte, na początku odczekaj kilka godzin. Być może śnieg samoistnie zsunie się z dachu i odsłoni panelom dostęp do światła. Jeśli śnieg zalega na panelach, odśnież je miękką gąbką lub szmatką, która nie porysuje ich powierzchni. Pamiętaj, aby przy odśnieżaniu paneli fotowoltaicznych nie używać produktów chemicznych ani ostrych narzędzi.

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? To bardzo ważna informacja

Panele fotowoltaiczne można odśnieżać, jeśli śnieg zalega na nich przez długi czas. Należy pamiętać, aby podczas odśnieżania być ostrożnym i stosować się do zasad BHP na wysokości. Jeśli posiadasz w domu dach spadzisty, istnieje prawdopodobieństwo, że śnieg sam się zsunie. Jednak jeśli masz dach płaski, powinieneś usunąć śnieg z paneli. Długo zalegający śnieg może sprawić, że panele będą produkowały mniej energii bądź wcale. 

Czym odśnieżyć panele fotowoltaiczne? Zestawy do czyszczenia paneli

Panele fotowoltaiczne można odśnieżyć profesjonalnym sprzętem, który należy zakupić w sklepie. Zestawy do odśnieżania i czyszczenia tych urządzeń są stosunkowo tanie, a bardzo ułatwiają pracę. Oczywiście cena uzależniona jest od marki i wielkości sprzętu. Różnego rodzaju szczotki są wykonane z delikatnych materiałów, aby nie uszkodzić powierzchni paneli.

Więcej o: