Zapowietrzone ogrzewanie pod這gowe? Nie pozw鏊, aby ciep這 uciek這! Problem rozwi捫esz w kilka chwil

Prawid這wo wykonane ogrzewanie pod這gowe powinno pracowa bez problemu kilka lat. Je郵i zauwa篡sz spadek wydajno軼i, najprawdopodobniej potrzebne b璠zie odpowietrzanie. Jak odpowietrzy ogrzewanie pod這gowe? Jest to o wiele prostsze ni si wydaje!

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najpopularniejszych systemów ogrzewania pomieszczeń. Jeśli instalacja jest dobrze zaprojektowana, a sieć rur, która rozprowadza wodę pod posadzką jest odpowiednio rozplanowana, jest ono bezproblemowym i praktycznym rozwiązaniem. Jak każdą instalację jednak co jakiś czas trzeba ją odpowietrzyć. Kiedy i jak należy się do tego zabrać?

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ogrzewanie podłogowe. Jak je odpowietrzyć i kiedy?

Po odpowiednim montażu i użytkowaniu ogrzewania podłogowego, jego odpowietrzanie powinno przyjść kilka lat po instalacji, a następnie cyklicznie co około trzy czy cztery lata. Czasami są sytuacje, że jednak instalacja wymaga, szybszej interwencji niż planowaliśmy. Jak można poznać, że czas odpowietrzyć podłogówkę? Znaki są łatwe do poznania i ciężkie do przeoczenia. Zazwyczaj przestaje po prostu odpowiednio grzać. W jednym miejscu pod這ga jest ciepła, a w innym zimna. Zazwyczaj towarzyszą temu charakterystyczne dźwięki dochodzące z instalacji. Dzięki temu wiemy, że przyszedł czas na odpowietrzenie.

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Instrukcja krok po kroku

Choć usunięcie nadmiaru powietrza z rur nie jest trudne, jest czasochłonne. Elementami nowoczesnych instalacji są rozdzielacze, które mają automatyczne zawory odpowietrzające, co ułatwia cały proces. Automatyczny odpowietrznik znajduje się w centrum sterowanie układu, czyli rozdzielaczu. Ta mała skrzynka mieści belkę rozdzielczą.

Krok 1 Zakręć wszystkie zawory regulujące oprócz jednego. Wcześniej, jednak włącz pompę na pełną moc. Otwarty zawór odpowietrzamy jako pierwszy. Wymaga to trochę cierpliwości, ponieważ, każdy z zaworów musi być odpowietrzany osobno, jeden po drugim.

Krok 2 Kiedy zamknęliśmy już wszystkie zawory oprócz jednego, woda z całą mocą przepłynie przez pętlę, co sprawi, że powietrze zalegające w instalacji zostanie wypchnięte do odpowietrznika. Gdy cało woda będzie przepompowana, zakręć zawór.

Krok 3 Powtarzaj krok 1 i 2 dla następnych pętli, pamiętając, że muszą być odkręcane pojedynczo. 

Krok 4 Po odpowietrzeniu wszystkich pętli, można z powrotem odkręcić wszystkie zawory regulacyjne i wznowić działanie podłogówki.

Wi璚ej o: