Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka? Przede wszystkim należy pamiętać o otrzepaniu butów ze śniegu, zanim wejdziemy do samochodu. Co jeszcze może sprzyjać powstawaniu wilgoci w samochodzie? Jak wykonać domowy pochłaniacz wilgoci?
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać stan filtra kabinowego, jeśli jest brudny lub zużyty to nie odprowadzi prawidłowo wilgoci, a nadmiar pary wodnej pozostanie w samochodzie. Należy się także upewnić, czy otwory odpływowe w karoserii są drożne. Kiedy są zapchane, uniemożliwiają usunięcie wilgoci z auta. Warto zwrócić uwagę na stan dywaników. Może znajdować się w nich woda lub mogą być wilgotne. Wówczas należy je wysuszyć lub wymienić.
W pozbyciu się nadmiaru pary wodnej z samochodu pomoże ci samodzielnie przygotowany pochłaniacz wilgoci. Do jego wykonania potrzebujesz skarpetki, gazy lub woreczka wykonanego z bawełny. W materiale umieść ryż, sodę oczyszczoną lub kawę. Woreczek z preparatem połóż pod siedzeniem lub koło okna. Pochłaniacz wilgoci należy wymienić kiedy, sypki produkt stanie się wilgotny. Jeśli nie masz pod ręką żadnej z tych rzeczy, to możesz zawiesić torbę z herbatą, ona także powinna pochłonąć wilgoć z samochodu. Te podstawowe produkty prawdopodobnie masz już w domu!
Lodu znajdującego się po wewnętrznej stronie szyby pozbędziesz tak samo, jak szronu po jej zewnętrznej stronie. Możesz to zrobić za pomocą skrobaczki. Po wyskrobaniu lodu usuń go z samochodu i wytrzyj szybę do sucha. Innym sposobem będzie spryskanie szyby preparatem do odmrażania szyb. Wystarczy spryskać nim zamarzniętą wodę i poczekać kilka minut, a następnie wytrzeć preparat za pomocą gąbki lub szmatki.
Odmrażacz do szyb możesz kupić na stacji benzynowej lub przygotować go samodzielnie. Potrzebujesz wyłącznie wody i alkoholu, najlepiej bezbarwnego denaturatu. Wymieszaj oba składniki w proporcji 1:1 i przelej go do butelki z atomizerem.