Zmiany 2023 PIT-2. Oświadczenie złożymy wcześniej niż dotychczas. Nowa grupa zaoszczędzi nawet 3600 zł

PIT-2 wpływa na wysokość zaliczek na podatek dochodowy odprowadzanych przez płatnika składek. Od stycznia 2023 roku będzie obowiązywał jego nowy formularz. Niesie on ze sobą duże zmiany m.in. dla zleceniobiorców. Jakie kroki trzeba podjąć, aby zyskać jak najwięcej?

Nowy formularz PIT-2 będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 i będzie zawierać 4 oświadczenia oraz 3 wnioski. Dostępny jest on do pobrania na stronie Ministerstwa Finansów. Dużych zmian doświadczą osoby, które do tej pory nie mogły odliczać kwoty wolnej, czyli m.in. zleceniobiorcy. Należy jednak zaznaczyć, że na wprowadzonych zmianach mogą skorzystać niemal wszyscy. Co dokładnie warto o nich wiedzieć?  Dlaczego wiele osób decyduje się złożyć PIT-2 już w grudniu?

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Interesują cię wiadomości z kraju? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiany 2023 w PIT-2. Najważniejsze informacje

Najważniejszą zmianą w PIT-2 2023 jest niewątpliwie uwzględnienie osób pracujących na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, na kontraktach bądź też pełniących funkcje członka zarządu. Wszystkie te osoby będą mogły od tej pory skorzystać z kwoty wolnej w wysokości 300 zł. Co ważne, może ona zostać podzielona aż na trzech płatników, zachowując proporcjonalny podział (po 150 zł w przypadku jednego miejsca i po 100 zł w przypadku trzech). Oznacza to, że już w trakcie roku podatkowego zaoszczędzimy nawet 3600 zł, bez konieczności czekania do rozliczenia zeznania rocznego.

Kogo dotyczą zmiany PIT-2? Kwota wolna w PIT-2 a różne grupy pracowników

Nowy formularz PIT-2 daje nam możliwość poinformowania pracodawcy lub zleceniodawcy o istotnych informacjach dodatkowych, np. prawie do zwolnienia z podatku wynikającego z Polskiego Ładu. Odpowiednie informacje wskażą także emeryci i renciści, osoby rozliczające się z dzieckiem lub małżonkiem, samotni rodzice, czy też osoby korzystające z takich ulg jak: ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów.

Jak złożyć nowy formularz PIT-2? Pomyśl o zrobieniu tego już w grudniu

Choć nowy wzór PIT-2 obowiązuje dopiero od 1 stycznia, część osób składa go w kadrach już teraz. Dlaczego? Wiele firm wypłaca wynagrodzenie za grudzień na początku stycznia, w związku z czym liczone jest ono do przychodu za rok 2023. Jeśli taka sytuacja dotyczy i ciebie, warto poinformować pracodawcę wcześniej, że chcemy być rozliczani na nowych zasadach. Dokładną instrukcję złożenia wniosku znajdziesz tutaj.

Więcej o: