Oplątwa to żywa i ekologiczna dekoracja do mieszkania. Pomaga walczyć ze smogiem i efektownie wygląda

Zastanawiasz się jakie rośliny wybrać do swojego domu? Najlepiej piękne, a zarazem pożyteczne. Z oplątwy projektanci wnętrz uczynili żywą i efektowną dekorację mieszkania. Roślina pomaga również zwalczać wilgoć i pochłania zanieczyszczenia. Czego chcieć więcej?

Oplątwy (łac. Tillandsia) to epifity, czyli rośliny, znane jako rośliny powietrzne, ponieważ nie potrzebują gleby do wzrostu. Tillandsie są często używane jako rośliny doniczkowe, ponieważ mogą egzystować bez potrzeby stałej opieki ze strony właściciela.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Oplatwa, roślina wielu zalet. Pochłania wilgoć i zapobiega rozwojowi grzybów oraz pleśni

Te piękne rośliny pochodzą z Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Oplątwy można znaleźć w wielu domach, ponieważ jest to roślina pochłaniająca wilgoć i zapobiegająca rozwojowi grzybów i pleśni.

Są również często, nazywane są roślinami powietrznymi, ponieważ można je uprawiać bez gleby. Rośliny te mają naturalną zdolność magazynowania wody i składników odżywczych w swoich liściach, ale i tak trzeba je od czasu do czasu podlewać.

Jak pielęgnować oplatwy. Sprawdzone rady ogrodników i projektantów wnętrz

Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pielęgnacji oplątwy. Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, że te rośliny nie lubią zbytniego przemieszczania, lubią stałe miejsce, na przykład na parapiecie. Po drugie, do przeżycia potrzebują jasnego, pośredniego światła i wilgotnego powietrza. Po trzecie, potrzebują również trochę wody co tydzień lub dwa, w zależności od tego, jak suche jest powietrze w miejscu zamieszkania. Istnieje wiele różnych rodzajów oplątwy, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaki gatunek posiadasz, zanim zdecydujesz, jak najlepiej dbać o swoją roślinę.

Oplątwy wpisują się w modny od pewnego czasu nurt nazywany "urban jungle", zgodnie z którym rośliny w naszym domu nie służą tylko i wyłącznie estetyce, ale stanowią ważny i potrzebny element stylu życia. Pomagają nam zatem poprawić jakość naszej egzystencji, a tylko przy okazji cieszą nasze oczy.