Ci seniorzy dożywotnio będą dostawać 200 zł do emerytury. Muszą złożyć wniosek, ale nie w ZUS

200 złotych do emerytury co miesiąc może wydawać się małą kwotą, jednak każdy dodatek do emerytury może okazać się bardzo pomocnym dla seniorów. Chcąc docenić ich wkład dla społeczeństwa, rząd oferuje niektórym grupom osób to dodatkowe świadczenie. To jednak nie ZUS wypłaci pieniądze. Dla kogo jest 200 zł do emerytury?

Wybrane grupy seniorów mogą zyskać dodatkowe 200 zł do emerytury w ramach świadczenia ratunkowego. Dotyczy ono tylko tych osób, które wykonywały wyjątkowe prace. Świadczenie przyznawane jest dożywotnio i wypłacane co miesiąc, o ile spełnione zostaną wszystkie wymagane warunki. Warto wspomnieć, że świadczenie ratownicze nie jest wypłacane przez ZUS. Kto zatem stoi za wypłacaniem pieniędzy? Jak je otrzymać?

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Komu przysługuje dodatkowe 200 zł do emerytury? Świadczenie obejmuje trzy grupy

O dożywotni dodatek 200 zł do emerytury mogą ubiegać się następujące grupy seniorów:

  • strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • osoby służące w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym,
  • osoby służące w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Warunki, to osiągnięty wiek emerytalny, oraz dowód na to, że w wymienionych organizacjach były aktywne przez odpowiedni czas (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).

Emerytura po mężu 2022: propozycja zmian 'Najwyższy czas na sprawiedliwość dla wdów i wdowców' Emerytura po mężu. Opozycja chce zmian. Proponuje dwa rozwiązania

Jak otrzymać dodatkowe 200 zł do emerytury? Wymagane dokumenty do wniosku

Składając wniosek o świadczenie ratownicze, należy przedstawić dowód uczestnictwa w działaniach ratowniczych. Jeśli jednak z jakiegoś powodu go nie mamy (np. brak rejestru), konieczne jest oświadczenie trzech świadków. Co ważne, jedna z tych osób powinna wcześniej pełnić funkcję publiczną lub być zatrudniona w urzędzie zajmującym się obsługą organów administracji samorządowej. Wzór oświadczenia świadka dostępny jest do pobrania na stronie Ministerstwa. Co ciekawe, pieniędzy nie wypłaca ZUS, a MSWiA.

Izba przyjęć (zdjęcie ilustracyjne) Szykuje się rewolucja w przepisach. Ta grupa zyska przywileje na NFZ

Świadczenie ratownicze. Gdzie składać wniosek i kiedy spodziewać się pieniędzy?

Ponieważ świadczenie ratownicze nie jest wypłacane przez ZUS, wniosek o jego uzyskanie należy złożyć w Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA. Można również udać się do miejskiego lub powiatowego komendanta Straży Miejskiej. Pieniądze wypłacane są co miesiąc, do 15 dnia, zaczynając od miesiąca, w którym świadczenie zostało przyznane.

Więcej o: