W temacie przeliczania emerytur bardzo istotne są tablice średniego dalszego trwania życia, które są co roku aktualizowane przez Główny Urząd Statystyczny. Nowe tablice każdego roku mogą być korzystniejsze, przez co wielu emerytów chciałoby z nich skorzystać, aby podwyższyć swoje świadczenia. Nie każdy wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie. Kogo dotyczą przeliczenia emerytur?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na oficjalniej stronie ZUS widnieje, kogo będzie dotyczyło przeliczanie emerytur oraz rent. Wymienione są:
Należy pamiętać, że przeliczanie świadczenia następuje na wniosek! Jeśli okaże się, że przysługuje niższe świadczenie, pozostanie ono wypłacane w dotychczasowej wielkości. Bardzo ważne, aby seniorzy i seniorki pamiętali o zmianie zasad, która obowiązuje od 2022. Wcześniej mogli ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury co kwartał. Teraz mogą wnioskować wyłącznie raz na rok.
Jeśli osoba będąca emerytem bądź rencistą wykonuje pracę zarobkową i podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, może złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia, doliczając okresy składkowe. Można go złożyć raz do roku po zakończeniu kwartału. Jeśli osoba z przyznanym świadczeniem wciąż pracuje po jego przyznaniu i dostaje pensję, która ma wpływ na wysokość emerytury lub renty może złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru od zarobków:
Z nowych tablic wydanych przez GUS skorzystają między innymi osoby, które spełniły warunki do uzyskania świadczenia w okresie pomiędzy kwietniem 2022 roku a marcem 2023 roku. Nowe tablice przedstawiają dane mówiące o tym, że średnie dalsze trwanie życia kobiet i mężczyzn jest niższe, co ma wpływ na wysokość tak zwanej "nowej emerytury". W dużej mierze jest to spowodowane COVID-19.